გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი შვეიცარიის კონფედერაციის ელჩს საქართველოში ჰაიდი გრაუს შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა ქვეყნებს შორის სოფლის მეურნეობის და გარემოს დაცვის მიმართულებით მიმდინარე პროექტები და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.მინისტრმა მადლობა გადაუხადა შვეიცარიის კონფედერაციის მთავრობას და ელჩს მრავალწლიანი მხარდაჭერისა და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.
როგორც დავით სონღულაშვილმა განაცხადა, კლიმატის ცვლილებაზე ადაპტაციის, ტყის რესურსების მდგრადი მართვის, პროფესიული განათლების სისტემის გაუმჯობესებისა და ცხოველთა რეგისტრაციისა და მიკვლევადობის მიმართულებით განხორციელებულმა პროექტებმა ხელი შეუწყო სექტორების ეფექტიანობის ზრდასა და საერთაშორისო პრაქტიკასთან დაახლოებას.
მინისტრის განაცხადებით, მიღწეული პროგრესის გასაღრმავებლად და მდგრადი შედეგების უზრუნველსაყოფად, მნიშვნელოვანია თანამშრომლობის გაგრძელება, მათ შორის ტყის მასივების ხელოვნური განაშენიანებისა და აგროდაზღვევის შვეიცარული სისტემის გაზიარების მიმართულებებით.
ჰაიდი გრაუს განცხადებით, შვეიცარია ქვეყნის მხარდაჭერას შესაბამისი მიმართულებებით მომავალშიც აქტიურად გააგრძელებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, შვეიცარიის ელჩის მოადგილე ჟაკლინ იაკობი, საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს სამხრეთ კავკასიის თანამშრომლობის რეგიონული დირექტორი ბარბარა ბონი ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, met with the Ambassador of the Swiss Confederation to Georgia, Heidi Grau
During the meeting, the parties discussed ongoing agricultural and environmental projects, as well as prospects for bilateral cooperation.
Minister Songulashvili expressed his gratitude to the Government of Switzerland and Ambassador Grau for their long-standing support and fruitful collaboration, noting that projects implemented in climate change adaptation, sustainable forest resource management, enhancement of the vocational education system, and animal identification and traceability have significantly contributed to improving sectoral efficiency and aligning national practices with international standards.
According to the Minister, to deepen the progress achieved and ensure sustainable outcomes, it is essential to continue cooperation, particularly in the areas of artificial afforestation of forest areas and sharing Switzerland’s experience in agricultural insurance systems.
Ambassador Heidi Grau reaffirmed that Switzerland will continue to support Georgia in the relevant fields.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Chief of Mission, Ms. Julia Jacoby, and Ms. Barbara Böni, Regional Director of the Swiss Cooperation Office for the South Caucasus at the Embassy of Switzerland in Georgia, attended the meeting.