გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტმა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ფინანსთა სამინისტროს დელეგაციის წევრებს სამინისტროს სისტემაში შიდა აუდიტორული საქმიანობის არსებული პრაქტიკა და გამოცდილება გაუზიარა.შეხვედრის ფარგლებში, ქართულმა მხარემ აზერბაიჯანელ კოლეგებს შიდა აუდიტის დეპარტამენტის ორგანიზაციული მოწყობა, ფუნქციები და საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები - რისკებზე დაფუძნებული აუდიტის დაგეგმვის პრინციპები, აუდიტის ჩატარების მეთოდოლოგია და გამოყენებული სტანდარტები გააცნო.
დელეგაციის წევრებმა ინფორმაცია მიიღეს შიდა აუდიტის სისტემის ინსტიტუციური განვითარების მიმართულებების შესახებ, მათ შორის, ორგანიზაციული დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის, შიდა აუდიტის დებულებისა და სტრატეგიული განვითარების დოკუმენტის ფორმირების, ხარისხის უზრუნველყოფისა და გაუმჯობესების პროგრამების, გარე შეფასებასთან დაკავშირებული მოთხოვნების შესრულებისა და შიდა აუდიტის ეფექტიანი მართვის მიდგომების თაობაზე.
შეხვედრის ფარგლებში განხილული იყო შიდა აუდიტის როლი სამინისტროს მართვის პროცესების გაუმჯობესებაში და აუდიტის რეკომენდაციების შესრულების მონიტორინგის პრაქტიკა.
აღინიშნა, რომ შეხვედრა ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის პროფესიული თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას და გამოცდილების გაზიარებას შიდა აუდიტისა და შიდა კონტროლის სისტემების განვითარების მიმართულებით.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia held a working meeting with representatives from the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the Internal Audit Department shared with the Azerbaijani delegation the existing practices and experience of internal audit activities within the Ministry system. Moreover, the Georgian side presented the organizational structure, functions, and main areas of activity of the Internal Audit Department, including risk-based audit planning principles, audit methodologies, and the standards applied.
The Azerbaijani delegation received information on the institutional development of the internal audit system, including ensuring organizational independence, developing internal audit regulations and strategic development documents, implementing quality assurance and improvement programs, fulfilling requirements related to external assessments, and approaches to effective internal audit management.
The parties also discussed the role of internal audit in improving the Ministry’s management processes and the practice of monitoring the implementation of audit recommendations.
As mentioned, the current meeting will contribute to further strengthening professional cooperation between the two countries and facilitate the exchange of experience in the development of internal audit and internal control systems.