საქართველოს მთავრობამ განიხილა და მოიწონა „2026 წლის რთვლის ორგანიზებულად ჩატარებისათვის განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ“ განკარგულების პროექტი
„2026 წლის რთვლის ორგანიზებულად ჩატარებისათვის განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტის მიზანია 2026 წლის რთვლის პროცესში მევენახეების მიერ მიღებული ყურძნის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობა და რთვლის ორგანიზებულად წარმართვა.2026 წლის რთვლის დროს, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი არ გამოხატავს ყურძნის შესყიდვის ინტერესს, სახელმწიფოს მხრიდან 1 კგ ყურძნის შესასყიდად განისაზღვრა ხარისხის მიხედვით დიფერენცირებული შემდეგი ფასები: ,,ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართული ვაზის ჯიშებისგან მოწეული ყურძენი: შაქრიანობა აღემატება 20%-ს - 1,30 ლარი; შაქრიანობა 17%-დან-20%-მდე - 80 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი; რაც შეეხება საფერავს: შაქრიანობა აღემატება 22%-ს - 1,50 ლარი, შაქრიანობა 17%-დან - 22%-მდე - 90 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი.
რაჭის რეგიონში, რთვლის პროცესში კერძო სექტორის ჩართულობის სტიმულირების და მოსავლის ორგანიზებულად დაბინავების მიზნით, პროექტი ასევე ითვალისწინებს ყურძნის სუბსიდირებას: სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც „ხვანჭკარას“ მიკროზონაში მოწეულ 1 კგ ალექსანდროულის ან/და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძნის სანაცვლოდ, მევენახეს არანაკლებ 8 ლარს გადაუხდის. სახელმწიფო სუბსიდიის ოდენობა, რომელსაც რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში ღვინის კომპანიები მიიღებენ, შეადგენს 4 ლარს, როგორც 1 კგ ალექსანდროულის, ასევე, 1 კგ მუჯურეთულის ჯიშის ყურძენზე.
ყურძნის მოსავლის ორგანიზებულად დაბინავების მიზნით, შეიქნება რთვლის საკოორდინაციო შტაბი, რომელიც 24 საათიანი რეჟიმით იმუშავებს.

The Government of Georgia has reviewed and approved the draft resolution, "Measures for Organising the 2026 Grape Harvest"
The draft Resolution of the Government of Georgia “On Measures for Organising the 2026 Grape Harvest” aims to facilitate sales of grapes harvested by vine growers during the 2026 harvest to ensure the efficient and organised harvest management.During the 2026 grape harvest, in case of surplus production, especially if the private sector does not express interest in purchasing grapes, the state has set the following differentiated procurement prices per kilogram of grapes based on quality indicators: For grapes produced from vine varieties permitted under the Law of Georgia “On Vine and Wine,” the following prices will apply: Sugar content exceeding 20% – GEL 1.30 per kg; Sugar content from 17% to 20% – GEL 0.80 per kg; Sugar content not exceeding 17% – GEL 0.30 per kg. For the Saperavi grape variety, the procurement prices will be as follows: Sugar content exceeding 22% – GEL 1.50 per kg; Sugar content from 17% to 22% – GEL 0.90 per kg; Sugar content not exceeding 17% – GEL 0.30 per kg.
The draft also includes a grape subsidy program in the Racha region to stimulate private-sector participation in the harvest and ensure the organised reception/handling of the grape crop. Subsidies will be granted to any company that pays grape growers no less than GEL 8 per kilogram for Aleksandrouli and/or Mujuretuli grapes harvested within the Khvanchkara micro zone. The state subsidy for wine companies in the Racha–Lechkhumi region is GEL 4 per kilogram, applicable to both the Aleksandrouli and Mujuretuli grape varieties.
A Harvest Coordination Centre will be established to ensure the coordinated reception and processing of the grape harvest, which will operate continuously (24/7) throughout the harvest period.