ლაშა დოლიძე: „ქვეყნის პროგრამული ჩარჩო სრულ შესაბამისობაშია სამინისტროს პრიორიტეტებთან და ქმნის სამომავლო ეფექტიანი თანამშრომლობის მყარ საფუძველს”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიერ საქართველოს მთავრობის უწყებებთან ორგანიზებულ საკონსულტაციო შეხვედრას დაესწრო.გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) საკონსულტაციო შეხვედრები საქართველოს მთავრობის სხვადასხვა სამინისტროსა და საერთაშორისო განვითარების პარტნიორების წარმომადგენლებთან 2026-2030 წლების ქვეყნის პროგრამული ჩარჩოს (CPF) განსახილველად გამართა.
„მადლობა მინდა გადავუხადო გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას წლების განმავლობაში საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის. FAO-ს მხარდაჭერა განსაკუთრებულ როლს ასრულებს აგროსექტორის კონკურენტუნარიანობის ზრდის და თანამედროვე, მდგრადი მიდგომების დანერგვის მიმართულებით. აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის პროგრამული ჩარჩო სრულ შესაბამისობაშია სამინისტროს პრიორიტეტებთან და ქმნის სამომავლო ეფექტიანი თანამშრომლობის მყარ საფუძველს“, - განაცხადა ლაშა დოლიძემ.
საქართველოში FAO-ს წარმომადგენლის, რაიმუნდ იელეს განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს აქტიური ჩართულობა და მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია ქვეყნის პროგრამული ჩარჩოს წარმატებით განხორციელებისთვის. მისი თქმით, პარტნიორებს შორის კოორდინირებული თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს სექტორის განვითარებას და პრიორიტეტების ეფექტიანად განხორციელებას.
აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის პროგრამული ჩარჩო (CPF) განსაზღვრავს FAO-ს პრიორიტეტულ მიმართულებებს, რომლის ფარგლებში 2026–2030 წლებში, საქართველოს მთავრობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით, განხორციელდება სხვადასხვა საქმიანობა. აღნიშნული ინიციატივები მიზნად ისახავს საქართველოში აგროსასურსათო სისტემების მდგრად ტრანსფორმაციას, სოფლის განვითარების გაძლიერებას, ასევე კლიმატგამძლე, ინკლუზიური და გარემოსდაცვითად მდგრადი სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობას.
CPF-ის შედეგები სრულად გამომდინარეობს საქართველოს გაეროს მდგრადი განვითარების თანამშრომლობის ჩარჩოდან (UNSDCF) 2026–2030, რომელიც ეფუძნება ქვეყნის ანალიზს, მრავალმხრივ კონსულტაციებს და წინა CPF ციკლების (2016–2020 და 2021–2025) გამოცდილებას.
კონსულტაციაში, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენლის მოადგილე საქართველოში მამუკა მესხი და სხვადასხვა სამინისტროსა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Lasha Dolidze: “The Country Programme Framework is fully aligned with the Ministry’s priorities and establishes a solid foundation for effective, forward-looking cooperation”
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Lasha Dolidze, attended a consultative meeting organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in collaboration with various state Agencies of Georgia.
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) held a series of consultative meetings with representatives of Georgian Government Agencies and international development partners to discuss the Country Programme Framework (CPF) for 2026–2030.
“I would express my gratitude to the Food and Agriculture Organisation of the United Nations for its longstanding contribution to the development of Georgia’s agricultural sector. FAO’s support plays a crucial role in enhancing the competitiveness of the agri-sector and in adopting modern, sustainable approaches. Notably, the Country Programme Framework is fully aligned with the Ministry’s priorities and creates a solid basis for effective cooperation in the future,” stated Mr. Lasha Dolidze.
According to Mr. Raimund Jehle, FAO Representative in Georgia, the active engagement and support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture are crucial for the successful implementation of the Country Programme Framework. He noted that coordinated cooperation among partners will facilitate sectoral development and ensure the effective implementation of priorities.
The Country Programme Framework (CPF) sets FAO’s priority areas for 2026–2030, guiding the implementation of activities in close cooperation with the Government of Georgia. These initiatives aim to promote the sustainable transformation of Georgia's agricultural and food systems, strengthen rural development, and support climate-resilient, inclusive, and environmentally sustainable agriculture.
The results of the CPF are derived entirely from the United Nations Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF) for 2026–2030, which is based on a comprehensive country analysis, multi-stakeholder consultations, and experience from previous CPF cycles (2016–2020 and 2021–2025).
The consultation was attended by Mr. Mamuka Meskh, Deputy FAO Representative in Georgia, along with representatives from various Ministries and state Agencies.