ეკლესია-მონასტრების მიმდებარე ტყეების მართვის საკითხებზე ერთობლივი კომისიის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს ტყეებში ეკლესია-მონასტერთა მიმდებარე ტყის ფართობების დაცვის და მართვის სფეროში თანამშრომლობის საკითხების განსახილველად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის თანამშრომლობის ფარგლებში შექმნილი ტყის მართვის ერთობლივი კომისიის მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
ერთობლივი კომისიის შეხვედრაზე, რომელსაც გორის და ატენის მიტროპოლიტი მეუფე ანდრია გვაზავა და საპატრიარქოს საეკლესიო დაცული ტერიტორიების კონსულტანტი დეკანოზი პეტრე (ხუმარქაშვილი) ესწრებოდა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი წკრიალაშვილმა ეკლესია-მონასტერთა მიმდებარე ტყის ეკოსისტემების დაცვისა და მდგრადი მართვის მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, სამინისტროსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის კონსტრუქციული თანამშრომლობა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ეკლესია-მონასტრების მიმდებარე ტყის ეკოსისტემების დაცვას და მდგრად მართვას. სამუშაო შეხვედრაზე განხილულ იქნა ტყეში არსებული ეკლესია-მონასტრების რეგისტრაციის, ეკლესიისათვის მიჩენილი ფართობების მართვის და სხვა უწყებათაშორისი თანამშრომლობის საკითხები.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის 2024 წლის 15 მარტს გაფორმებული ურთიერთგაგების მემორანდუმის ფარგლებში შეიქმნა ერთობლივი კომისია. მისი მიზანია საქართველოში არსებული ეკლესია-მონასტრების მიმდებარე ტყის ფართობების მდგრადი მართვის ხელშეწყობა, ასევე, ბიომრავალფეროვნებისა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა-შენარჩუნება.
შეხვედრას კომისიის თანათავმჯდომარე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ტყის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი კარლო ამირგულაშვილი, ერთობლივი კომისიის კოორდინატორი, საპატრიარქოს საეკლესიო დაცული ტერიტორიების სამსახურის უფროსის მოდგილე გოჩა არონიშიძე,   ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი ბესიკ ამირანაშვილი, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე ოთარ ედიშერაშვილი და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების და სამსახურების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

The Joint Commission holds a Working Meeting on the Management of Forests Adjacent to Churches and Monasteries
The Joint Commission, established within the cooperation between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church, held a regular working meeting to discuss issues related to the protection and management of forest areas surrounding churches and monasteries across Georgia.
Metropolitan Andria (Gvazava) of Gori and Ateni and Archpriest Petre (Khumarkashvili), Consultant on Ecclesiastical Protected Areas of the Patriarchate, participated in the meeting.
During the session, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Giorgi Tskrialashvili, outlined prospects for cooperation in protecting forest ecosystems surrounding churches and monasteries, with the main focus on their sustainable management.
As mentioned by the Deputy Minister, constructive collaboration between the Ministry and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church will significantly contribute to the protection and sustainable management of forest ecosystems adjacent to churches and monasteries.
The parties also addressed issues related to the registration of churches and monasteries located within the forested areas, the management of land allocated to the Church, and interagency coordination.
The Joint Commission was established under the Memorandum of Understanding signed on March 15, 2024, between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church.
Notably, the Joint Commission aims to promote the sustainable management of forest areas surrounding churches and monasteries in Georgia, while also supporting the protection and preservation of biodiversity and cultural heritage.
The Co-Chair of the Commission, Head of the Forest Policy Department of the Ministry, Mr. Carl Amirgulashvili, Head of the National Forestry Agency, Mr. Besik Amiranashvili, Chair of the Agency of Protected Areas, Mr. Otar Edisherashvili, along with the Heads of relevant Agencies and structural units within the Ministry system, also attended the meeting.