ლაშა ავალიანი: „ძაღლებს, რომლებმაც რეაბილიტაციის პერიოდი გაიარეს, ზუგდიდში დააბრუნებენ“
„გასულ წელს მიღებულ იქნა კანონი შინაურ ბინადარ ცხოველთა შესახებ, რომელმაც განსაზღვრა მთელი რიგი საკითხები, მათ შორის ცხოველთა გაყვანის და ლოკაციაზე დაბრუნების.  კანონში არის ჩანაწერი, რომ რიგ ადგილებში მიკედლება ცხოველების არის შეზღუდული, ასეთი ადგილებია ბაღები, სკოლები, სამედიცინო დაწესებულებები“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანმა ძაღლების ჰიპერპოპულაციის მართვის პროგრამასთან დაკავშირებით საუბრის დროს.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, კანონქვემდებარე აქტებმა დააზუსტა, რომ მიკედლების გარდა, აღნიშნულ ტერიტორიებზე, და ამ ტერიტორიებს შორისაა აგრარული ბაზარიც, სურსათის უვნებლობის მოთხოვნიდან გამომდინარე, იკრძალება ძაღლების ყოლა. განკარგულებამ განსაზღვრა, რომ ასეთ ტერიტორიებზე არ უნდა მოხდეს ძაღლების დაბრუნებაც.
„დღეის მდგომარეობით, ის ცხოველები, რომლებსაც ჩაუტარდათ სტერილიზაცია-კასტრაცია, დარჩენილი 29-დან 12 დღეს დაბრუნდება ტერიტორიაზე. დანარჩენი 17, მას შემდეგ, რაც რეაბილიტაციის პერიოდი გაივლის; ეს სავარაუდოდ მოხდება დღეს საღამოს ან ხვალ დილით“, - აღნიშნა ლაშა ავალიანმა.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, ძაღლებს დააბრუნებენ ზუგდიდის ტერიტორიაზე და არა დაუსახლებელ ადგილებზე.

Lasha Avaliani: “ Rehabilitated Dogs Will Be Returned to Zugdidi”
“Last year, a law on companion animals was adopted, regulating key issues, including removing animals and returning them to specific locations. The law also restricts animal presence in areas such as parks, schools, and medical facilities,” stated Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Avaliani, while discussing the dog overpopulation management program.
The Deputy Minister explained that new subordinate acts prohibit keeping dogs in designated areas, including agricultural markets, to ensure compliance with food safety requirements.
The regulation further specifies that dogs must not be allowed to return to such locations.
“ Currently, out of the 29 remaining dogs that have been sterilized or castrated, 12 will be returned to their original locations within the next two days. The remaining 17 will be returned after rehabilitation, which is expected later this evening or tomorrow morning,” Mr. Avaliani noted.
According to the Deputy Minister, the dogs will be returned to the Zugdidi area instead of being relocated to an uninhabited area.