ლაშა ავალიანი: „უშუალოდ ბაგა-ბაღის ჭიშკრის წინ არ უნდა მოხდეს ცხოველის დატოვება, თუმცა ეს არ ზღუდავს ახლო ტერიტორიაზე მის დაბრუნებას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანმა ძაღლების ლოკაციაზე დაბრუნების წესზე ისაუბრა. მისი განმარტებით, აღნიშნული ნორმა მკაცრად არ არეგულირებს მანძილს, თუმცა გულისხმობს, რომ ცხოველის დაბრუნება არ უნდა მოხდეს კონკრეტული ობიექტების, მაგალითად, ბაგა-ბაღების უშუალო შესასვლელებთან.
„აღნიშნული განკარგულება არ არის მკაცრი მანძილთან მიმართებაში. საუბარია იმაზე, რომ უშუალოდ ბაგა-ბაღის ჭიშკრის წინ არ უნდა მოხდეს ცხოველის დატოვება, თუმცა ეს არ ზღუდავს ახლო ტერიტორიაზე მის დაბრუნებას. ყოველთვის არსებობს ორი მხარე, ამ შემთხვევაში, მაგალითად, თუ ბაზრის ადმინისტრაციას ცხოველი შიდა ტერიტორიაზე დაუბრუნდება, მაკონტროლებელმა ორგანომ შეიძლება დააჯარიმოს იმის გამო, რომ მის ტერიტორიაზე ცხოველი თავისუფლად გადაადგილდება. ეს საკითხი საჭიროებს სწორად დარეგულირებას“, - განაცხადა ლაშა ავალიანმა.
მინისტრის მოადგილის განმარტებით, მსგავსი საკითხები უფრო ეფექტიანად შეიძლება დარეგულირდეს არა უშუალოდ განკარგულებაში, არამედ სახელმძღვანელო დოკუმენტებითა და სტანდარტული ოპერაციული პროცედურებით, რომლებიც დეტალურად განსაზღვრავს თანამშრომლების მოქმედების პრინციპებს.

Lasha Avaliani : “Animals should not be left directly at kindergarten gates, although they may still be returned to nearby areas”
Mr. Lasha Avaliani, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, spoke about the rules for returning dogs to their original locations, noting that while the provision does not prescribe a specific distance, it clearly implies that animals should not be returned directly at the entrances of certain facilities, such as kindergartens.
“The provision does not set a strict distance requirement. Rather, it makes clear that animals should not be left directly in front of kindergarten gates, while still allowing for their return to nearby areas. There are always competing considerations. For instance, if an animal is returned within a market’s premises, the relevant authority may impose a fine, as the animal would be free to move within the area. This issue requires careful and well-defined regulation,” said Mr. Lasha Avaliani.
According to the Deputy Minister, such matters can be more effectively regulated not directly through the decree, but through guideline documents and standard operating procedures that clearly define the principles guiding staff actions.