ლაშა ავალიანი: „ყველა წაყვანილი ძაღლი, ეტაპობრივად დაბრუნდება იმავე ტერიტორიაზე, გუშინ 57 ძაღლიდან უკვე დაბრუნდა 28, რომელთაც არ დასჭირდა სტერილიზაცია კასტრაცია და მხოლოდ ვაქცინაცია ჩაუტარდათ“
მინისტრის მოადგილემ მიუსაფარი და პატრონიანი ცხოველების მართვის მასშტაბურ პროგრამაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ადგილზე გასულ ჯგუფებს დახვდებათ პოტენციურად დაინტერესებული პირი, მოხდება შეფასება ცხოველების და ამ პროცესში ჩაერთვებიან ვეტერინარები, რაც აქამდე არ იყო შესაძლებელი, მცირე რესურსიდან გამომდინარე.„უკვე სტერილურ და მიკედლებულ ცხოველს ადგილზე ჩაუტარდება ვაქცინაცია და შეფასდება მისი მდგომარეობა, ხოლო არაიდენტიფიცირებული და არასტერილური ცხოველების გადაყვანა მოხდება და მათი რაოდენობა ყველა დაინტერესებულ პირს ეცოდინება. ისინი ასევე ინფორმირებულები იქნებიან გეგმა-გრაფიკის მიხედვით ამ ცხოველების დაბრუნების თაობაზეც, რომ კითხვის ნიშნები არ იყოს რა რაოდენობით წაიყვანეს და რა რაოდენობით დააბრუნეს, როგორც არის ახლა ზუგდიდის მაგალითზე - ხვალ უკვე დადასტურებულად ეცოდინება ყველა დაინტერესებულ ადამიანს, რომ 57 წაყვანილი ძაღლიდან, 57-ვე ეტაპობრივად დაბრუნდა იმავე ტერიტორიაზე“, - განაცხადა ლაშა ავალიანმა.
მინისტრის მოადგილემ ასევე ყურადღება გაამახვილა ცხოველების მეპატრონეების პასუხისმგებლობის საკითხზე.
„მიმდინარე წელს, რეგიონების მიხედვით, მოხდება გარკვეული რაოდენობის ცხოველების სტერილიზაცია და კასტრაცია, ხოლო მომავალი წლიდან ეს ვალდებულება უკვე მეპატრონეს ექნება. სწორედ ამ გზით მივაწოდებთ ინფორმაციას პატრონიანი ცხოველების მფლობელებს, რომლებიც, სამწუხაროდ, არიან მიუსაფარი ცხოველების რაოდენობის ზრდის ერთ-ერთი წყარო. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ პროგრამის ფარგლებში, ცოფის საწინააღმდეგო მასიური ვაქცინაციის პარალელურად, მოხდება პატრონიანი ცხოველების იდენტიფიკაცია, წინასწარი მონაცემებით იდენტიფიკაციას დაახლოებით 102 000 ცხოველი გაივლის, რაც ძალიან შთამბეჭდავი და ამბიციური გეგმაა“, - განაცხადა ლაშა ავალიანმა.

Lasha Avaliani: “Taken dogs will be gradually returned to their original locations. Out of the 57 dogs taken yesterday, 28 have already been returned. These dogs did not require sterilization or castration and were only vaccinated”
The Deputy Minister discussed a large-scale program for managing both stray and owned animals, highlighting that field teams will be met on-site by relevant stakeholders, animals will undergo assessments, and veterinarians will be actively involved in this process, which had not previously been possible due to limited resources.
“All sterilized dogs with caretakers will be vaccinated on-site and their condition assessed, while unidentified and non-sterilized animals will be transported, with their numbers made known to all interested parties, who will be informed, according to a set schedule, about the return of these animals, ensuring full transparency on how many were taken and how many were returned. As demonstrated in the case of the town of Zugdidi, by tomorrow all concerned individuals will have confirmed information that all 57 dogs have been gradually returned to their original locations,” Mr. Avaliani stated.
The Deputy Minister also emphasized the responsibility of pet owners.
“During the current year, a certain number of animals will be sterilized and castrated across the regions. From next year, however, this responsibility will fall on the pet owners themselves. Through this approach, we will inform pet owners, who, unfortunately, represent one of the sources contributing to the increase in stray animal populations. Notably, within the program (which also included mass vaccination against rabies), owned animals will be identified. According to preliminary data, approximately 102,000 animals will undergo identification, which is a highly impressive and ambitious plan,” Mr. Lasha Avaliani stated.