„8 მაისს საქართველოში ღვინის ეროვნულ დღეს აღვნიშნავთ; სიამოვნებით გავხდებოდი ყველა იმ ადამიანის მასპინძელი, ვისაც უყვარს და აფასებს ქართულ ღვინოს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა ქ, ვერონაში გამართულ OIV- ის კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლის დროს
იტალიის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) კონფერენციაში „ვაზისა და ღვინის კულტურული ღირებულების აღიარება: საერთაშორისო პერსპექტივები“ მიიღო მონაწილეობა.
„საქართველოში ღვინის კულტურის გავლენას შეხვდებით ყველგან - ფერწერაში, პოეზიაში, კინოში, სიმღერაში, ჭირსა თუ ლხინში. საქართველოში ღვინო მხოლოდ სასმელი არ არის, ის ჩვენი ეროვნული იდენტობის განუყოფელი ნაწილია, ცხოვრების წესია, ღრმად ინტეგრირებული საზოგადოების ცნობიერებაში“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლის დროს.
მინისტრმა ყურადღება საქართველოში ვაზის ჯიშთა მრავალფეროვნებაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ დღეისათვის საქართველოში აღწერილია 500-ზე მეტი ვაზის ჯიში, რომლებიც წარმოადგენს უნიკალურ რესურსს როგორც მეცნიერული კვლევებისთვის, ისე მაღალი ხარისხის ღვინის წარმოებისთვის.
„ქართული ღვინის სექტორი წარმოადგენს დინამიკურად განვითარებად დარგს, რომელიც წარმატებით აერთიანებს ტრადიციულ მეთოდებსა და თანამედროვე ტექნოლოგიებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ხარისხის კონტროლს, წარმოების სტანდარტიზაციასა და ექსპორტის დივერსიფიკაციას. ქართული ღვინო დღეს წარმოდგენილია მსოფლიოს მრავალ ბაზარზე და თანდათან იმკვიდრებს პოზიციას, როგორც მაღალი ხარისხის, უნიკალური და კულტურულად გამორჩეული პროდუქტი. ბევრ ქვეყანაში შეძლებთ მის დეგუსტაციას, თუმცა, დამეთანხმებით, რომ ღვინო, ღვინის სამშობლოში მაინც განსაკუთრებულად ისმება. 8 მაისს, საქართველოში ღვინის ეროვნულ დღეს აღვნიშნავთ. სიამოვნებით გავხდებოდი ყველა იმ ადამიანის მასპინძელი, ვისაც უყვარს და აფასებს ქართულ ღვინოს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

“On May 8, we celebrate National Wine Day in Georgia; I would be delighted to host everyone who loves and appreciates Georgian wine,” stated David Songulashvili during his remarks at the OIV conference in Verona
As part of his official visit to Italy, Minister Songulashvili participated in the conference of the International Organisation of Vine and Wine “Recognizing the Value of Global Vine and Wine Culture: International Perspectives.”
“The influence of wine culture can be found everywhere across Georgia in painting, poetry, cinema, song, and in moments of both joy and hardship. Moreover, in Georgia, wine is not merely a beverage; it is an integral part of our national identity, a way of life deeply embedded in the collective consciousness of our society,” Minister Songulashvili noted in his remarks.
The Minister also highlighted the remarkable diversity of grape varieties in Georgia, emphasizing that more than 500 varieties have been documented to date, representing a unique resource for both scientific research and the production of high-quality wines.
“The Georgian wine sector is a dynamically developing industry that successfully combines traditional methods with modern technologies. Particular emphasis is placed on quality control, production standardization, and export diversification. Today, Georgian wine is represented in numerous international markets and is steadily establishing itself as a high-quality, unique, and culturally distinctive product. While it can be tasted in many countries, one would agree that wine is especially enjoyed in its homeland. On May 8, we celebrate National Wine Day in Georgia, and I would be pleased to host all those who appreciate and value Georgian wine,” Mr. Songulashvili added.