გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, პროექტის „შეაგროვე ცოდნა“ ფარგლებში, პენიტენციურ დაწესებულებებს 1700-ზე მეტი წიგნი გადასცა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო შეუერთდა მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრის წიგნების შეგროვების აქციას „შეაგროვე ცოდნა“. სამინისტროს თანამშრომლების ჩართულობით, მსჯავრდებულებისთვის 1700-ზე მეტი წიგნი შეგროვდა, რომლებიც სხვადასხვა პენიტენციურ დაწესებულებაში გადანაწილდება. სამინისტროში ასევე გაიმართა მსჯავრდებულთა ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ზურაბ ეზუგბაია, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე მერაბ ტურავა და მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრის დირექტორი თამთა დემურიშვილი ესწრებოდნენ.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია მსგავს ინიციატივებში მონაწილეობა, რომლებიც ემსახურება მსჯავრდებულთა რესოციალიზაციასა და განათლების ხელშეწყობას. იუსტიციის სამინისტროსთან თანამშრომლობით ვგეგმავთ არაერთ პროექტს, რომელიც მიმართული იქნება მსჯავრდებულთა პროფესიული განვითარებისკენ. აღსანიშნავია, რომ პენიტენციურ დაწესებულებებში უკვე ფუნქციონირებს მიკროსაწარმოები, სადაც სასოფლო-სამეურნეო პროდუქცია იწარმოება. სამინისტროს მხარდაჭერით, ეს მიმართულება კიდევ უფრო გაძლიერდება და გაფართოვდება“, - აღნიშნა ზურაბ ეზუგბაიამ.
მსჯავრდებულთა რესოციალიზაცია-რეაბილიტაციის ხელშეწყობის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მრავალი წლის განმავლობაში თანამშრომლობს მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრთან. პარტნიორობის ფარგლებში არაერთი საგანმანათლებლო პროექტი განხორციელდა, რომელიც მიზნად ისახავს მსჯავრდებულებისთვის პროფესიული უნარების განვითარებას.

As part of the “Collect Knowledge” initiative, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has donated more than 1,700 books to penitentiary institutions.
The Ministry joined the book collection campaign “Collect Knowledge,” organised by the Vocational Training and Retraining Centre for Convicted Persons. With the active involvement of Ministry staff, over 1,700 books were collected for inmates and will be distributed across various penitentiary institutions. An exhibition and sale of handcrafted items made by inmates was also held at the Ministry.
The event was attended by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Zurab Ezugbaia, the Deputy Minister of Justice, Mr Merab Turava, and the Director of the Vocational Training and Retraining Centre for Convicted Persons, Mrs Tamta Demurishvili.
“Engagement in similar initiatives is crucial for us, as they foster the resocialization of convicted persons and promote their access to education.”
In cooperation with the Ministry of Justice, we plan to implement several projects to support inmates' professional development. Notably, the micro-enterprises are already operating within penitentiary institutions, where agricultural products are produced. With the support of the Ministry, this direction will be further strengthened and expanded,” stated Mr Zurab Ezugbaia.
For many years, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has been cooperating with the Vocational Training and Retraining Centre for Convicted Persons to support the resocialization and rehabilitation of inmates. Within the framework of this partnership, numerous educational initiatives have been implemented, aiming to enhance the professional skills of convicted persons.