დავით სონღულაშვილი: „ხარისხიანი ღვინო იწყება ხარისხიანი ვენახიდან. ხარისხიანი ვენახი კი შეუძლებელია შესაბამისი ადგილის, ნიადაგის ანალიზის და სერტიფიცირებული ვაზის ნერგის გარეშე“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებისკენ მიმართული რეფორმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, რეფორმის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების მიზანია ხარისხიანი ღვინის წარმოების ხელშეწყობა. დავით სონღულაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სამეწარმეო ვენახების გაშენების რეგულაცია ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობის ზრდას საერთაშორისო ბაზრებზე.
„დღეს ღვინის მოხმარება, 1961 წლის შემდეგ, ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა. ეს შემცირება განსაკუთრებით ბოლო ათწლეულში მოხდა. ეს ნიშნავს, რომ საერთაშორისო ბაზრებზე კონკურენცია მნიშვნელოვნად გამძაფრდა. ასეთ პირობებში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება ხარისხს. როდესაც ვსაუბრობთ იმაზე, რომ ქართულ ღვინოს 8000-წლიანი ტრადიცია აქვს, ქართული ღვინო უნდა ასოცირდებოდეს ხარისხთან. სწორედ ამიტომ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, ვახორციელებთ რიგ რეფორმებს. ხარისხიანი ღვინო იწყება ხარისხიანი ვენახიდან. ხარისხიანი ვენახი კი შეუძლებელია შესაბამისი ადგილის, ნიადაგის ანალიზის და სერტიფიცირებული ვაზის ნერგის გარეშე. სწორედ ამან განაპირობა საჭიროება, რომ მკაფიოდ განისაზღვროს, სად და რა პირობებში უნდა გაშენდეს ვენახი, მათ შორის, ისეთი მნიშვნელოვანი ფაქტორების გათვალისწინებით, როგორიც არის გრუნტის წყლის დონე“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, მევენახეობა-მეღვინეობა ქვეყნის სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთი წამყვანი დარგია და ღვინო მთავარი საექსპორტო პროდუქტია. ამ ფონზე პრინციპულად მნიშვნელოვანია, კიდევ უფრო გაუმჯობესდეს ღვინის ხარისხი და გაძლიერდეს პოზიციები საერთაშორისო ბაზრებზე.
„ამასთანავე, ჩემთვის მნიშვნელოვანია მევენახეების შრომის დაცვა.  ადამიანი, რომელიც ხარისხიან ყურძენს აწარმოებს, არ უნდა იყოს იმავე პირობებში, სადაც ნაკლებად ხარისხიანი პროდუქცია იწარმოება. სწორედ ამიტომ ვნერგავთ დამატებით მექანიზმებს, მათ შორის, ორგანოლეპტიკურ კონტროლს, რათა ექსპორტზე გავიდეს მხოლოდ ის ღვინო, რომელიც სრულად შეესაბამება ხარისხის სტანდარტებს. დარწმუნებული ვარ, რომ მხოლოდ ასე შევძლებთ, ქართული ღვინო კიდევ უფრო მეტად გავხადოთ კონკურენტუნარიანი, გავიდეთ ახალ ბაზრებზე და გავამყაროთ არსებული პოზიციები”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, emphasised the importance of ongoing reforms to improve wine quality.
According to the Minister, the measures planned in the reform are designed to support the production of high-quality wine. He emphasised that regulating the establishment of commercial vineyards will enhance the competitiveness of Georgian wine on international markets.
“Today, global wine consumption is at its lowest level since 1961, with the most significant decline occurring over the past decade. This indicates that competition in international markets has intensified considerably. In such conditions, quality becomes decisive. When we speak of Georgia’s 8,000-year winemaking tradition, Georgian wine must be associated with quality. For this reason, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, together with the National Wine Agency, is implementing a series of reforms.
Quality wine begins with a quality vineyard. A quality vineyard is impossible without proper site selection, soil analysis, and certified vine saplings. This has necessitated clearly defining where and under what conditions vineyards should be cultivated, including consideration of such critical factors as groundwater levels,” Mr David Songulashvili stated.
According to the Minister, viticulture and winemaking are among the leading sectors of the country’s agriculture, with wine being a key export product. Against this backdrop, it is fundamentally important to further improve wine quality and strengthen Georgia’s position in international markets.
“In addition, it is important for me to protect the efforts of our winegrowers. A producer who cultivates high-quality grapes should not operate under the same conditions as one producing lower-quality products. Therefore, we are adopting additional mechanisms, including organoleptic control, to ensure that only wine fully compliant with quality standards is exported. I am confident that this is the only way to further enhance the competitiveness of Georgian wine, enter new markets, and strengthen our existing positions,” Mr David Songulashvili stated.