ლაშა დოლიძე FAO-ს გენერალურ დირექტორს კუ დონჟუს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, ტაჯიკეთის დედაქალაქ დუშანბეში, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ევროპისა და ცენტრალური აზიის 35-ე რეგიონული კონფერენციის ფარგლებში, FAO-ს გენერალურ დირექტორს კუ დონჟუს  შეხვდა.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა საქართველოსა და FAO-ს შორის არსებული თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებები, აგროსასურსათო სისტემების განვითარებისა და ტრანსფორმაციის პროცესები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სასურსათო უსაფრთხოების, სოფლის განვითარების, კლიმატის მიმართ მდგრადი სოფლის მეურნეობისა და ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის კონკურენტუნარიანობის ზრდის საკითხს.
ლაშა დოლიძემ ყურადღება გაამახვილა სოფლის მეურნეობის სექტორში მიმდინარე რეფორმებზე და კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის, სასურსათო უსაფრთხოების, სოფლის განვითარების თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მნიშვნელობაზე. საუბარი ასევე შეეხო მიწის კონსოლიდაციის, აკვაკულტურის განვითარების, ციფრული სისტემების დანერგვისა და ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერების მიმართულებით თანამშრომლობის პერსპექტივებს.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს FAO-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის ახალი ჩარჩო-პროგრამის (CPF) 2026 - 2030 წლების დოკუმენტის მომზადების საკითხები.  აღინიშნა, რომ პროგრამა ხელს შეუწყობს ისეთ მიმართულებებს, როგორიცაა სოფლის განვითარება, კლიმატის მიმართ მდგრადობა, აგროსასურსათო სისტემების ტრანსფორმაცია, ციფრული ტექნოლოგიების დანერგვა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა.
FAO-ს გენერალურმა დირექტორმა დადებითად შეაფასა საქართველოში მიმდინარე აგროსასურსათო რეფორმები და ხაზი გაუსვა ქართული მეღვინეობისა და აგროტურიზმის მნიშვნელოვან პოტენციალს, როგორც სოფლის განვითარების, დამატებითი ღირებულების შექმნის და საერთაშორისო ბაზრებზე ცნობადობის ზრდის მნიშვნელოვან ფაქტორს.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს FAO-ს გლობალური ინიციატივების -  „Hand-in-Hand“, „ციფრული სოფლები“ და „ერთი ქვეყანა - ერთი პრიორიტეტული პროდუქტი“ (OCOP) ფარგლებში თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობებზე.

As part of the 35th Session of the FAO Regional Conference for Europe and Central Asia in Dushanbe, Tajikistan, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Lasha Dolidze, met with FAO Director-General Mr Qu Dongyu.
During the meeting, the parties reviewed core areas of collaboration between Georgia and FAO, as well as ongoing efforts supporting the transformation of agri-food systems. Specific focus was placed on food security, rural development, climate-resilient agriculture, and advancing the competitiveness of Georgian agricultural products.
Mr Lasha Dolidze underscored the ongoing reforms in Georgia’s agricultural sector, highlighting the importance of climate-smart agriculture, food security, and the integration of modern technologies for rural advancement. The conversation also included potential cooperation in land consolidation, aquaculture growth, digital system implementation, and institutional capacity building.
The parties also addressed preparations for the new FAO–Georgia Country Programming Framework (CPF) for 2026–2030. As mentioned, the program will support the priority areas, including rural development, climate resilience, transformation of agri-food systems, the introduction of digital technologies, and alignment with international standards.
The FAO Director-General positively assessed the ongoing agri-food reforms in Georgia and highlighted the significant potential of Georgian winemaking and agritourism as important drivers of rural development, value creation, and increased international recognition.
The parties also discussed opportunities for deepening cooperation within FAO’s global initiatives, including “Hand-in-Hand,” “Digital Villages,” and “One Country One Priority Product” (OCOP).