დავით სონღულაშვილი: „სამინისტრო აქტიურად მუშაობს როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით და თავისი წვლილი შეაქვს ქვეყნის გაძლიერებასა და დამოუკიდებლობის განმტკიცებაში”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი თავისუფლების მოედანზე საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებას დაესწრო.
დავით სონღულაშვილმა საქართველოს მოქალაქეებს დამოუკიდებლობის დღე მიულოცა და მოსახლეობას ერთიანობა, მშვიდობა და ქვეყნის გაძლიერება უსურვა.
„მინდა ჩვენს ქვეყანას მივულოცო დამოუკიდებლობის დღე და თითოეულ მოქალაქეს ვუსურვო თავისუფლება და სუვერენულ სახელმწიფოში ცხოვრება. თავისუფლება ნიშნავს, თავად განსაზღვრო შენი ქვეყნის მომავალი და იმ ღირებულებებით იცხოვრო, რომლებმაც საქართველო დღემდე მოიყვანა. მსურს, ჩვენს ხალხს ვუსურვო სიყვარულით გაერთიანება და რწმენით გაძლიერება. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს ქრისტიანობის 1700 წლის იუბილე, რომელიც ჩვენი ქვეყნისთვის გამორჩეული თარიღია“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ერთ-ერთი დიდი უწყებაა, რომელიც მრავალ მიმართულებას აერთიანებს. სამინისტრო აქტიურად მუშაობს როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით და თავისი წვლილი შეაქვს ქვეყნის გაძლიერებასა და დამოუკიდებლობის განმტკიცებაში.
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე, მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა სახის ღონისძიებებით აღინიშნება. ამ დღის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო სტუმრებს სამ ლოკაციაზე - ფოთში, ამბროლაურსა და რუსთავში მასპინძლობს.
ქალაქ ფოთში, დაცული ტერიტორიების სააგენტო სტუმრებს შემეცნებით და გასართობ აქტივობებს სთავაზობს. ღონისძიების ფარგლებში წარმოდგენილია საქართველოს დაცული ტერიტორიებისა და კოლხეთის ეკოსისტემების შესახებ საინფორმაციო სივრცეები, იმართება საბავშვო და კულტურული აქტივობები.
ქალაქ ამბროლაურში, ღვინის ეროვნული სააგენტო კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“ არის წარმოდგენილი. სტუმრებს შესაძლებლობა აქვთ, დააგემოვნონ რაჭისთვის დამახასიათებელი უნიკალური ღვინოები და გაეცნონ ქართული ღვინის მრავალსაუკუნოვან ტრადიციას.
ქალაქ რუსთავში, სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, აგროსასურსათო პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა და შემეცნებითი აქტივობები იმართება. ღონისძიებაზე წარმოდგენილია ადგილობრივი პროდუქცია, ღვინის დეგუსტაცია, კულინარიული მასტერკლასები და რუსთავის ჭალის ტყის საინფორმაციო სივრცე.
აღსანიშნავია, რომ წლევანდელი დამოუკიდებლობის დღის ღონისძიებები ეფუძნება მთავარ გზავნილს - „1700 წელია რწმენა გვაძლიერებს და სიყვარული გვაერთიანებს“, რაც ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილეს უკავშირდება. ამ თარიღთან დაკავშირებით, წელს ფიცის დადების ცერემონია ყველაზე მასშტაბურად იმართება; წვევამდელები ფიცს თბილისში და საქართველოს 12 რეგიონში, უძველეს ქრისტიანულ ეკლესია-მონასტრებთან დადებენ.
17:10 საათზე, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული მომენტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით საქართველოს ჰიმნის შესრულებით აღინიშნება, ხოლო საზეიმო პროგრამები გალაკონცერტებით დასრულდება.

David Songulashvili: “The Ministry Advances Environmental Protection and Agricultural Development, Contributing to a Stronger and More Independent Georgia”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, attended the Independence Day ceremony at Freedom Square.
Mr Songulashvili congratulated the citizens of Georgia on Independence Day and wished the nation unity, peace, and enduring strength.
“I congratulate our country on Independence Day and wish every citizen freedom in a sovereign nation. Freedom means shaping Georgia’s future and living by the values that have guided us here. I wish our people unity through love and fortitude through faith. This year’s 1,700th anniversary of Christianity in Georgia is a remarkable milestone for our nation,” stated Mr David Songulashvili.
According to the Minister, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is one of the country’s major institutions, encompassing a wide range of sectors. The Ministry actively works in both environmental protection and agricultural development, contributing to strengthening the country and consolidating its independence.
Georgia’s Independence Day is being celebrated across the country with various events organised by the Government Administration of Georgia. As part of the celebrations, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is hosting visitors at three locations — Poti, Ambrolauri, and Rustavi.
In Poti, the Agency of Protected Areas is offering educational and entertainment activities for visitors. The program includes informational spaces dedicated to Georgia’s protected areas and the ecosystems of Kolkheti, as well as children’s and cultural activities.
In Ambrolauri, the National Wine Agency is presented under the concept “Georgia – The Homeland of Wine.” Visitors can taste wines unique to the Racha region and explore Georgia’s centuries-old winemaking traditions.
In Rustavi, the Rural Development Agency is organising an agri-food exhibition and sale, along with educational activities. The event features local products, wine tastings, culinary masterclasses, and an informational space dedicated to the Rustavi floodplain forest ecosystem.
Notably, this year’s Independence Day celebrations are united by the central message: “For 1,700 Years, Faith Has Strengthened Us and Love Has United Us,” marking the 1,700th anniversary of Christianity's designation as the state religion in Georgia. In connection with this milestone, this year’s military oath-taking ceremony is being held on the largest scale to date, with conscripts taking the oath in Tbilisi and across 12 regions of Georgia near historic Christian churches and monasteries.
At 17:10, the historic moment of Georgia’s declaration of independence will be commemorated nationwide with the performance of the national anthem, while the festive programs will conclude with gala concerts across the country.