ქ, სტამბოლში გამართულ ფორუმზე „ნულოვანი ნარჩენი“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ საქართველოს მდგრადი აგროსასურსათო სისტემების ჩამოყალიბების მნიშვნელობაზე ისაუბრა
თურქეთის რესპუბლიკაში, ქალაქ სტამბოლში გამართულ ფორუმში „ნულოვანი ნარჩენი“ სხვადასხვა ქვეყნის 50-მდე დელეგაციის 1600  წარმომადგენელი, მათ შორის, პოლიტიკის შემმუშავებლები, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის სტრუქტურები, კერძო სექტორი, აკადემიური წრეები და სამოქალაქო საზოგადოება მონაწილეობდა.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლის დროს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ზურაბ ეზუგბაიამ მოსავლის აღების შემდგომი დანაკარგების შემცირების ეფექტიანი, მდგრადი და გამძლე აგროსასურსათო სისტემების ჩამოყალიბების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„საქართველოსთვის ეს საკითხი მჭიდროდ არის დაკავშირებული სოფლის მეურნეობის კონკურენტუნარიანობის ზრდასთან, სასურსათო უსაფრთხოების გაძლიერებასთან, სოფლის განვითარების ხელშეწყობასთან და ფერმერთა შემოსავლების ზრდასთან. დღევანდელ სულ უფრო რთულ გლობალურ გარემოში, რომელიც კლიმატური გამოწვევებით, მიწოდების ჯაჭვების შეფერხებებით ხასიათდება, სურსათის დანაკარგების შემცირება აღარ წარმოადგენს მხოლოდ სოფლის მეურნეობის სექტორის პრიორიტეტს, იგი ასევე ეროვნული მდგრადობისა და ეკონომიკური განვითარების მნიშვნელოვანი წინაპირობაა“, - აღნიშნა ზურაბ ეზუგბაიამ.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, საქართველომ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია სოფლის მეურნეობის სექტორის მოდერნიზაციისა და აგროსასურსათო ღირებულებათა ჯაჭვების გაძლიერების მიმართულებით. მიზნობრივი ინვესტიციებისა და მხარდამჭერი პროგრამების მეშვეობით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა შენახვის, გადამუშავების, ლოგისტიკისა და ბაზარზე წვდომის ინფრასტრუქტურა, რაც მწარმოებლებს პროდუქციის ხარისხის შენარჩუნებისა და უფრო მაღალი ღირებულების ბაზრებზე გასვლის უკეთეს შესაძლებლობებს აძლევს.
„მოსავლის აღების შემდგომი დანაკარგების შემცირება მოითხოვს კოორდინირებულ მოქმედებას აგროსასურსათო მიწოდების ჯაჭვის ყველა რგოლში. საქართველო მზად არის გააგრძელოს ინვესტირება თანამედროვე ინფრასტრუქტურაში, ინოვაციებსა და პარტნიორულ ურთიერთობებში, რომლებიც რეალურ სარგებელს მოუტანს როგორც მწარმოებლებს, ისე მომხმარებლებს. თანამშრომლობისა და გამოცდილების გაზიარების გზით, ჩვენ შეგვიძლია შევქმნათ უფრო ეფექტიანი, მდგრადი და გამძლე აგროსასურსათო სისტემები მომავალი თაობებისთვის“, - განაცხადა ზურაბ ეზუგბაიამ სიტყვით გამოსვლის დროს.
ფორუმი „ნულოვანი ნარჩენი“ თურქეთის პირველი ლედის, ემინე ერდოღანის ხელმძღვანელობითა და პატრონაჟით ქ. სტამბოლში, 5-6 ივნისს გაიმართა.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Highlights the Importance of Building Sustainable Agri-Food Systems at “Zero Waste” Forum in Istanbul
Istanbul, Republic of Türkiye, hosted the “Zero Waste” Forum, bringing together approximately 1,600 participants from nearly 50 delegations, including policymakers, representatives of United Nations agencies, the private sector, academia, and civil society organisations.In his remarks, Mr Zurab Ezugbaia, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, emphasised the importance of developing efficient, sustainable, and resilient agri-food systems aimed at reducing post-harvest losses.
“For Georgia, this issue is closely linked to enhancing the competitiveness of the agricultural sector, strengthening food security, supporting rural development, and increasing farmers’ incomes. In today’s increasingly complex global environment, characterised by climate-related challenges and disruptions in supply chains, reducing food loss is no longer solely a priority for the agricultural sector; it has also become a key prerequisite for national resilience and economic development,” stated Mr Zurab Ezugbaia.
The Deputy Minister noted that Georgia has made significant progress in modernizing its agricultural sector and strengthening agri-food value chains. Through targeted investments and support programs, the country has substantially improved infrastructure for storage, processing, logistics, and market access, enabling producers to maintain product quality and access higher-value markets.
“Reducing post-harvest losses requires coordinated action across all segments of the agri-food supply chain. Georgia is ready to continue investing in modern infrastructure, innovation, and partnerships that bring tangible benefits to both producers and consumers. Through cooperation and the exchange of experience, we can build more efficient, sustainable, and resilient agri-food systems for future generations,” the Mr Deputy Minister added.
The “Zero Waste” Forum was held on 5–6 June in Istanbul under the leadership and patronage of Mrs Emine Erdoğan, First Lady of the Republic of Türkiye.