გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში ახალი უწყება „ინფორმაციული ტექნოლოგიების, გარემოსდაცვითი და აგრო სერვისების სააგენტო” შეიქმნა
საქართველოს მთავრობის დადგენილების საფუძველზე, დღეიდან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში ახალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - „ინფორმაციული ტექნოლოგიების, გარემოსდაცვითი და აგრო სერვისების სააგენტო” შეიქმნა.ახალი სააგენტო სამინისტროს ცენტრალიზებული ინფორმაციული ტექნოლოგიების მართვის, სატელეფონო ცენტრისა და სერვისების განვითარების მიმართულებების ინტეგრაციის შედეგად ჩამოყალიბდა. მისი მიზანია ინფორმაციული ტექნოლოგიების, მომხმარებელთა მომსახურებისა და ციფრული სერვისების განვითარების ერთიანი ხედვისა და კოორდინირებული მართვის ჩამოყალიბება.
სააგენტოს საქმიანობის სფეროს წარმოადგენს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, მის სისტემაში შემავალი უწყებებისა და სამინისტროს მართვაში გადმოცემული კერძო სამართლის იურიდიული პირების ინფორმაციული ტექნოლოგიების, ციფრული ტრანსფორმაციის, მონაცემთა ცენტრისა და ქსელური ინფრასტრუქტურის მართვა. სააგენტო ასევე უზრუნველყოფს პროგრამული უზრუნველყოფის განვითარებისა და ადმინისტრირების ხელშეწყობას, გეოსაინფორმაციო სისტემებისა და სივრცითი მონაცემების მართვას, აეროგადაღებისა და მონიტორინგის განხორციელებას, სახელმწიფო სერვისების განვითარებასა და მათი მიწოდების პროცესების სტანდარტიზაციას, მომხმარებელთა სატელეფონო და ტექნიკურ მხარდაჭერას, ასევე სამინისტროს სისტემაში ერთიანი ციფრული და ტექნოლოგიური ეკოსისტემის ფორმირებასა და განვითარებას.
ახალი სააგენტოს შექმნა მნიშვნელოვნად შეამცირებს ფუნქციების დუბლირებას, დააჩქარებს გადაწყვეტილებების მიღების პროცესს, ხელს შეუწყობს საბიუჯეტო რესურსების უფრო ეფექტიან და რაციონალურ გამოყენებას, ხარჯების ოპტიმიზაციასა და მომხმარებელზე ორიენტირებული სერვისების შემდგომ განვითარებას.
ერთიან სტრუქტურაში აღნიშნული ფუნქციების კონსოლიდაცია შექმნის ცენტრალურ საინფორმაციო ჰაბს, რომელიც უზრუნველყოფს მონაცემების, ციფრული სერვისების, ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურისა და მომხმარებელთა მოთხოვნების მართვის ინტეგრირებულ სისტემას და ხელს შეუწყობს სამინისტროს სისტემაში თანამედროვე, ეფექტიანი და ერთიანი ციფრული მმართველობის განვითარებას.
ინფორმაციული ტექნოლოგიების, გარემოსდაცვითი და აგრო სერვისების სააგენტოს ცოტნე ბუჩუკური უხელმძღვანელებს, რომელიც სააგენტოს შექმნამდე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციული ტექნოლოგიების დეპარტამენტის უფროსის თანამდებობას იკავებდა.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture Establishes the Information Technology, Environmental and Agro Services Agency
Under the Resolution of the Government of Georgia, a new Legal Entity of Public Law (LEPL), the Information Technology, Environmental and Agro Services Agency, has been established within the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.The Agency has been established through the integration of the Ministry’s centralized information technology management, call center operations, and service development functions, with the objective of creating a unified strategic vision and an integrated governance framework for information technologies, customer service delivery, and the advancement of digital public services.
The Agency is responsible for managing information technologies, digital transformation, data center operations, and network infrastructure across the Ministry, its subordinate institutions, and the private legal entities under the Ministry's administration. In addition, it will support the development and administration of software solutions, oversee geospatial information systems (GIS) and spatial data management, conduct aerial surveying and monitoring activities, develop public services and standardize their delivery processes, provide telephone-based customer support and technical assistance, and facilitate the creation and continuous advancement of a unified digital and technological ecosystem throughout the Ministry system.
The establishment of the Agency will significantly reduce duplication of functions, accelerate decision-making, promote more efficient and rational use of budgetary resources, optimize operational costs, and further strengthen the delivery of citizen-centered public services.
By consolidating these functions within a single organizational structure, the Agency will serve as a central information hub, enabling the integrated management of data, digital services, technological infrastructure, and user requests. This approach will support the advancement of a modern, efficient, and unified model of digital governance across the Ministry system.
The Information Technology, Environmental and Agro Services Agency will be headed by Mr Tsotne Buchukuri, who previously served as Head of the Information Technology Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture prior to the establishment of the Agency.