დავით სონღულაშვილი: „სახელმწიფო პოლიტიკა მიმართულია ხარისხიანი ღვინის წარმოების წახალისებისკენ”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვახვრელში მდებარე ღვინის მარანს შპს „უფლისციხის მამული“ ეწვია. მინისტრმა, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ სიმონ გულედანთან ერთად, საწარმოს ინფრასტრუქტურა, ვენახი და გასტრო სივრცე დაათვალიერა და კომპანიის საქმიანობას ადგილზე გაეცნო.
შპს „უფლისციხის მამული“ 2020 წლიდან სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია და სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში 311 259 ლარის თანადაფინანსება აქვს მიღებული.
„ქართული მეღვინეობა ერთდროულად აერთიანებს მრავალსაუკუნოვან ტრადიციას, თანამედროვე წარმოებასა და ეკონომიკურ პოტენციალს. შესაბამისად, ზრუნვა ქართული ღვინის ხარისხზე, მის პოპულარიზაციაზე პირველი რიგის ამოცანაა ჩვენთვის. ის სიახლეები, რომლებიც უკვე დანერგილია ღვინის სექტორში და რომლებზე მუშაობაც ჯერ კიდევ მიმდინარეობს, მხოლოდ და მხოლოდ ერთ მიზანს ემსახურება - ქართული ღვინო იყოს კონკურენტუნარიანი, მაღალი ხარისხის და ღირებულების. სახელმწიფო პოლიტიკაც  ხარისხიანი ღვინის წარმოების წახალისებისკენ არის მიმართული”,  - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, შპს „უფლისციხის მამულმა“ აგროწარმოების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სათბურის მოწყობისთვის თანადაფინანსება მიიღო.
კომპანიამ ასევე ისარგებლა ბიოწარმოების ხელშეწყობის პროგრამით, რომლის ფარგლებში დაუფინანსდა ბიომევენახეობის მიმართულება, მათ შორის შესაბამისი პრეპარატების შეძენა.
მეურნეობის განვითარებისთვის კომპანიამ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროგრამითაც ისარგებლა - მარნის მშენებლობის, ყურძნის გადამმუშავებელი დანადგარებისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესაძენად. ასევე, სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ტრაქტორისა და ტრაქტორზე მისაბმელის შესაძენად მიიღო დაფინანსება.
დღეს შპს „უფლისციხის მამული“ წლიურად 10 000 ბოთლ ღვინოს აწარმოებს. საწარმოს სადეგუსტაციო სივრცე 60 სტუმარზეა გათვლილი, ხოლო წარმოებული პროდუქცია ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზდება. კომპანიაში მუდმივად 8 ადამიანია დასაქმებული, სეზონურად კი დასაქმებულთა რაოდენობა 20-მდე იზრდება.
ღვინის მარანში მინისტრთან ერთად,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “State Policy is Focused on Encouraging the Production of High-Quality Wine”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, visited the winery LLC “Uplistsikhe Estate” located in the village of Kvakhvreli, Gori Municipality. Together with the State Representative for the Shida Kartli region, Mr Simon Guledani, the Minister toured the enterprise’s infrastructure, vineyards, and gastro space and became familiar with the company’s operations.
LLC “Uplistsikhe Estate” has been a beneficiary of the Rural Development Agency since 2020 and has received co-financing of GEL 311,259 under various state support programmes.
“Georgian winemaking combines centuries-old traditions, modern production methods, and significant economic potential. Accordingly, ensuring the quality of Georgian wine and promoting its recognition are among our key priorities. The innovations already introduced in the wine sector, as well as those currently being implemented, serve one primary objective — to ensure that Georgian wine is competitive, high-quality, and distinguished by its value. The state policy aims at encouraging the production of high-quality wine,” stated Mr David Songulashvili.
With the support of the Rural Development Agency, LLC “Uplistsikhe Estate” received co-financing under the State Programme for the Promotion of Agro-Production for constructing a greenhouse.
The company has also benefited from the Programme for the Promotion of Organic Production, under which it received support for developing organic viticulture, including the acquisition of relevant agricultural inputs.
For the further development of its operations, the company also used the Preferential Agrocredit Programme to finance the construction of the winery, the purchase of grape-processing equipment, and agricultural machinery. In addition, under the State Programme for Co-financing Agricultural Mechanisation, the company received funding for the acquisition of a tractor and tractor attachments.
Today, LLC “Uplistsikhe Estate” produces 10,000 bottles of wine annually. The winery’s tasting space accommodates up to 60 guests, while its products are sold on the local market.
The company provides stable employment for 8 people throughout the year, while seasonal activities generate additional jobs for up to 20 employees.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Lasha Avaliani, Head of the National Food Agency, Mr Giorgi Iakobashvili, and representatives of the local government accompanied the Minister.