დავით სონღულაშვილი: „აკვაკულტურა სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთი პერსპექტიული მიმართულებაა, რომელსაც განვითარების დიდი პოტენციალი აქვს"
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ დიდღვაბუნაში სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით შექმნილ საწარმოს „სამეფო კალმახის სალიფსიტე“ ინფრასტრუქტურას, კალმახის ლიფსიტების წარმოების პროცესს და საწარმოს შესაძლებლობებს გაეცნო.
„აკვაკულტურა სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთი პერსპექტიული მიმართულებაა, რომელსაც საქართველოში განვითარების დიდი პოტენციალი აქვს. სახელმწიფოს მიზანია, ხელი შეუწყოს ამ მიმართულების მდგრად განვითარებას, წარმოების ზრდასა და კერძო სექტორის გააქტიურებას. მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანაში უკვე შემუშავებულია აკვაკულტურის მდგრადი განვითარების 2024-2028 წლების სტრატეგია, რომელიც დარგის განვითარების ძირითად მიმართულებებს განსაზღვრავს. ამ პროცესში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას, ფერმერების მხარდაჭერას, ლაბორატორიული შესაძლებლობების გაძლიერებას, რაც უზრუნველყოფს თევზის დაავადებების ეფექტიან დიაგნოსტიკასა და უსაფრთხო, ხარისხიანი პროდუქციის წარმოებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
შპს „სამეფო კალმახის სალიფსიტე“ კალმახის ლიფსიტების წარმოების მიმართულებით საქმიანობს. საწარმოს წლიური წარმადობა 2 მილიონ ლიფსიტას შეადგენს. წარმოებული პროდუქცია სრულად ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზდება. საწარმოში მუდმივად 5 ადამიანია დასაქმებული, სეზონურად კი - 10.
შპს „სამეფო კალმახის სალიფსიტე“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ 2024 წელს, შენობა-ნაგებობის მშენებლობის, რეაბილიტაციისა და თანამედროვე აღჭურვილობის შეძენის მიზნით, სააგენტოს შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტით ისარგებლა.
საწარმოში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი წკრიალაშვილი,  სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “Aquaculture is one of the most promising sectors of agriculture, with significant development potential”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the “Royal Trout Hatchery” enterprise in the village of Digdghvabuna, Khoni Municipality, which was established with the support of the Rural Development Agency. The Minister reviewed the trout fingerling production process and got familiar with the company’s operational capacity.
“Aquaculture is one of the most promising sectors of agriculture and has significant development potential in Georgia. The state aims to support the sustainable growth of the aquaculture sector, increase production capacity, and encourage greater involvement of the private sector. It is essential that Georgia has already developed the Aquaculture Sustainable Development Strategy for 2024–2028, which sets out the key directions for the advancement of the sector.
In the mentioned process, particular importance is attached to the adoption of modern technologies, support for farmers, and the strengthening of laboratory capabilities, which will ensure effective diagnosis of fish diseases and the production of safe, high-quality products,” stated Mr. David Songulashvili.
LLC “Royal Trout Hatchery” specializes in the production of trout fingerlings. The enterprise has an annual production capacity of 2 million fingerlings, with all output sold on the domestic market. The facility employs five permanent staff members, while the number of employees increases to ten during the seasonal period.
The company is a beneficiary of the Rural Development Agency. In 2024, LLC “Royal Trout Hatchery” benefited from the Preferential Agrocredit Project to finance the construction and rehabilitation of facilities, as well as the purchase of modern equipment.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture was accompanied by the Deputy Minister, Mr. Giorgi Tskrialashvili; the Director of the Rural Development Agency, Mr. Zurab Gozalishvili; the Head of the National Food Agency, Mr. Giorgi Iakobashvili; and representatives of the local government.