მინისტრი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერაციულ საწარმოში იმყოფებოდა
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი „გავაზის საუკეთესო ვენახები“, რომელიც 29 მევენახეს აერთიანებს, 2017 წელს „მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის“ სახელმწიფო პროგრამაში ჩაერთო და ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმო მოაწყო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, კახეთის გუბერნატორის პირველ მოადგილესთან ირაკლი შიოშვილთან და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარესთან, გიორგი მიშელაძესთან ერთად, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის „გავაზის საუკეთესო ვენახების“ მეპაიეებს შეხვდა და კოოპერაციულ საწარმოში ყურძნის მიღების პროცესს გაეცნო.
კოოპერაციულ საწარმოში, მიმდინარე წელს, 120 ტონა ყურძნის გადამუშავება იგეგმება. ამ ეტაპზე, ყურძნის მიღების პროცესი მიმდინარეობს; დაგეგმილია კოოპერატივის წარმოებული ღვინის ექსპორტი ბელარუსის რესპუბლიკაში.
„კოოპერაცია ჩვენი სოფლის მეურნეობის განვითარების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა. კოოპერატივებისათვის არაერთი სახელმწიფო პროგრამა, მათ შორის, „მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის“ სახელმწიფო პროგრამა ხორციელდება. ამ პროგრამაში ჩართულობით კოოპერატივის წევრებს საშუალება მიეცათ ყურძენი საკუთარ საწარმოში გადაამუშაონ და გაზრდილი შემოსავალი ღვინის რეალიზაციიდანაც მიიღონ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის მე-10 საერთაშორისო კონკურსზე “International Wine Competition 2018” კოოპერატივის „გავაზის საუკეთესო ვენახები“ პირველი მოსავლიდან დამზადებული ღვინის 3 ნიმუში იყო წარდგენილი. ღვინო საფერავი და კახური, ვერცხლის მედლით დაჯილდოვდა, ხოლო რქაწითელმა, ბრინჯაოს მედალი დაიმსახურა.

Minister visited an agricultural cooperative enterprise
In 2017,  the Agricultural Cooperative " Best Vineyards of Gavazi’’ bringing together 29 wine growers was involved in the state program "Promotion of Viticulture Agricultural Cooperatives". Thereby, a grape processing plant has been arranged within the program.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili together with the First Deputy Governor of Kakheti region, Irakli Shiolashvili and Chairman of Agricultural Cooperative Development Agency, Giorgi Misheladze met with the shareholders of the Cooperative ‘’Best Vineyards of Gavazi’’  in the enterprise and got acquainted with the  grape making process .
This year, the enterprise plans to process 120 tons of grapes. At this stage, cooperative receives grapes and plans to export wine to the Republic of Belarus.
"Cooperation as the process of working together for common, mutual benefit is an important tool for agricultural development. A number of state programs are implemented in Georgia to support agricultural cooperatives. Members of the cooperatives can process their grapes in their own enterprises and get an increased income from sale of wine " said Levan Davitashvili.
It is noteworthy, that in the 10th International Wine Competition 2018, the cooperative " Best Vineyards of Gavazi” presented 3 samples of wine made from the first grape harvest.The wines ‘’Separavi’’ and “ Kakhuri’ were awarded with  silver medal, while Rkatsiteli won the bronze medal.