ლევან დავითაშვილი თორნიკე ჩუბინიძის ღვინის მარანს ესტუმრა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ყვარლის რაიონის სოფელ შილდაში თორნიკე ჩუბინიძის ღვინის მარანს ესტუმრა.
ახალგაზრდა მეღვინე, თორნიკე ჩუბინიძე ყვარლის რაიონის სოფელ შილდაში თბილისიდან საცხოვრებლად 2016 წელს გადავიდა. იმავე წელს, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროგრამის მხარდაჭერით, ღვინის მარანი ააშენა და პირველი მოსავალი დაწურა. 2017 წელს, თორნიკე ჩუბინიძემ ექსპორტზე 40 ათასამდე ბოთლი ღვინო გაგზავნა. „მარანი ჩუბინი“ ექსპორტს მსოფლიოს 4 ქვეყანაში ახორციელებს: იაპონიაში, ჩინეთში, საფრანგეთში და აშშ-ში.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა მარანში სტუმრობისას აღნიშნა, თორნიკე ჩუბინიძემ, საკუთარი მიზანდასახულობით და სახელმწიფოს მხარდაჭერით, მოკლე დროში მიაღწია წარმატებას, აწარმოებს ღვინოს, ახორციელებს ექსპორტს, გეგმავს წარმოების გაზრდას და მეღვინეობის დარგის მნიშვნელოვან მიმართულებას - ღვინის ტურიზმს ანვითარებს.
„მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში გატარებული სწორი სახელმწიფო პოლიტიკის შედეგად, საქართველოში მნიშვნელოვნად გაძლიერდა ღვინის ინდუსტრია, გაიზარდა ღვინის ექსპორტი, რასაც შედეგად, ღვინის საწარმოებისა და მარნების რაოდენობის გაზრდა მოჰყვა. თუ 2012 წელს საქართველოში 50-მდე სხვადასხვა მოცულობის ღვინის საწარმო და მარანი იყო, დღეს მათი რიცხვი 500-მდე გაიზარდა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
„ამერიკაში ჩვენი ღვინის ექსპორტის პირველი პარტია რამდენიმე დღის წინ გავგზავნეთ. ამერიკელ იმპორტიორებთან კონტაქტი ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ ორგანიზებული ერთ-ერთი დეგუსტაციის შემდეგ დავამყარეთ. მიმდინარე ზაფხულს ჩვენმა მარანმა 15-მდე ქვეყნის ქართული ღვინის კულტურით დაინტერესებულ ტურისტს უმასპინძლა. მარანში სხვადასხვა მოცულობის 28 ქვევრი გვაქვს. ყურძენს მევენახეებისგან ვყიდულობთ, თუმცა, სამომავლოდ, აუცილებლად შევიძენ საკუთარ ვენახს და წარმოებასაც გავაფართოებ“, - აღნიშნა თორნიკე ჩუბინიძემ მინისტრთან საუბრის დროს.
კახეთში ვიზიტის დროს მინისტრმა კომენტარი მიმდინარე რთველზეც გააკეთა.
„მეღვინეობის დარგში არსებული ჯანსაღი კონიუნქტურიდან გამომდინარე, რთველის პროცესი ორგანიზებულად და შეფერხებების გარეშე მიმდინარეობს. მოსავლის დიდი ნაწილი უკვე დაბინავებულია, გადამუშავებულია 130 ათასამდე ტონა ყურძენი; კახეთში მევენახეების შემოსავალმა 190 მლნ ლარს გადააჭარბა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად საწარმოში კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე ირაკლი შიოშვილი, გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგეტოს ხელმძღვანელი ლევან მეხუზლა იმყოფებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili together with local authorities visited Tornike Chubinidze’s Wine Cellar in village Shilda, Kvareli region.
The young winemaker Tornike Chubinidze moved from Tbilisi to Shilda in 2016. The same year, with the support of the preferential agro-credit program of the State, he built a wine cellar. In 2017, Chubinidze sent about 40,000 bottles of wine to export. 'Chubini Cellar' exports its own wine to four countries: Japan, China, France and the United States. The Minister stated during his visit to the cellar that Chubinidze had, through his own motivation and state support, become a success story in a very short time.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture stated during his visit to Marani that Tornike Chubinidze, with his own intention and state support has succeeded in a short time, produces wine, exports, plans to increase production and develop a wine tourism. “Now he produces wine, exports it and plans to increase production and develop the wine tourism of our country”- Davitashvili said.
“As a result of the correct state policy pursued in the viticulture and wine industry, the wine industry has been significantly strengthened in Georgia - exports of wine are up, resulting in increasing wine and wine production. In 2012 there were about 50 different wine enterprises or cellars in Georgia, today that number stands at 500- noted Levan Davitashvili.
"Our first batch of wine was exported to America a few days ago. We have made connections with US importers after one of the tasting events organized by the National Wine Agency. This summer, our cellar has hosted tourists interested in Georgian wine culture from 15 countries. In the cellar we have 28 Qvevri of different volumes. We buy grapes from viniculturists, but in the future, I will definitely extend my vineyard and increase production,” Chubinidze told the Minister.
During his visit to Kakheti, the Minister made a comment on the current grape harvest as well.
“Due to the healthy conjuncture existing in the wine industry, the grape harvest process is underway without any problems in Georgia. Most of the grapes have already been picked. So far, 130 tons of grapes have been processed and the income of the local farmers has reached GEL 190 million,” the Minister noted.
Irakli Shiolashvili, deputy governor of Kakheti, Davit Songulashvili, the majoritarian MP from Gurjaani and Levan Mekhusla, head of the National Wine Agency accompanied the Minister of Environmental Protection and Agriculture.