ლაშა დოლიძე: „ატმისა და ვაშლატამის ექსპორტთან დაკავშირებული პროცესი სტაბილურად მიმდინარეობს“
საქართველოში მიმდინარე სეზონზე ატმისა და ვაშლატამის ექსპორტი 17 000-18 000 ტონას შეადგენს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის, ლაშა დოლიძის განცხადებით, საექსპორტო ფასი შარშანდელთან შედარებით მნიშვნელოვნად არ შეცვლილა, ხოლო გასულ კვირას ექსპორტთან დაკავშირებით არსებული შეფერხებები პრაქტიკულად აღმოფხვრილია.„ატმისა და ვაშლატამის ექსპორტი 17 000-დან 18 000 ტონას შეადგენს. რაც შეეხება საექსპორტო ფასს, შარშანდელ მაჩვენებელთან შედარებით მნიშვნელოვანი განსხვავება არ არის და მხოლოდ მცირედი სხვაობა ფიქსირდება.
გასულ კვირას ექსპორტთან დაკავშირებით გარკვეული შეფერხებები დაფიქსირდა, თუმცა ეს პრობლემები პრაქტიკულად აღმოფხვრილია. პროცესი სტაბილურად მიმდინარეობს. თანდათანობით გადის ის პროდუქციაც, რომელიც საზღვარზე, მაცივრებში ინახებოდა. ვფიქრობ, ექსპორტის პროცესი ნორმალურად გაგრძელდება და შესაბამისი შედეგებით დასრულდება.
რაც შეეხება სახელმწიფოს მხარდაჭერას, სულ ცოტა ხნის წინ განახლდა და შეიცვალა აგროთანადაფინანსების პროგრამა. ატმისა და ვაშლატამის წარმოების მხარდაჭერა ჩვენი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტი იქნება. გარდა ამისა, ვფიქრობთ, სპეციალური ღონისძიებები გავატაროთ ცოდნის გავრცელების მიმართულებით, რაც მოგვცემს შესაძლებლობას, მოვიძიოთ უკეთესი გასაღების ბაზრები და ვაწარმოოთ უფრო მაღალი ხარისხის პროდუქცია” - განაცხადა ლაშა დოლიძემ.

Lasha Dolidze: “The Export Process for Peaches and Nectarines Is Proceeding Steadily”
Peach and nectarine exports have reached 17,000–18,000 tonnes in Georgia during the current season. According to Mr Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, export prices have remained broadly unchanged since last year. However, the delays experienced in the export process last week have now largely been resolved.“Exports of peaches and nectarines currently stand at between 17,000 and 18,000 tonnes. As for export prices, there has been no significant change compared with last year, with only minor fluctuations observed.
Certain delays were reported in the export process last week; however, these issues have now been practically resolved. The process is proceeding steadily. The produce that had been held at the border and in refrigerated storage facilities is gradually being cleared for export. I believe the export process will continue smoothly and conclude with satisfactory results.
As for state support, the agricultural co-financing programme was recently renewed and revised. Supporting peach and nectarine production will remain one of our key priorities. In addition, we are considering implementing targeted measures to promote the dissemination of knowledge and expertise. This will enable us to identify better export markets and produce higher-quality products,” Mr Lasha Dolidze stated.