პლასტიკის პარკების აკრძალვის თემაზე შეხვედრა ბიზნესსექტორთან
გარემოს დაბინძურების შემცირების მიზნით, 15 მიკრონზე ნაკლები სისქის პლასტიკის პარკების წარმოება, იმპორტი და რეალიზაცია 2018 წლის 1 ოქტომბრიდან აიკრძალა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე ახალი რეგულაციის ეფექტიანი ამოქმედების საკითხებზე ბიზნესომბუდსმენისა და დისტრიბუტორთა ასოციაციაში გაწევრიანებული კომპანიების წარმომადგენლებთან ერთად იმსჯელეს.
ადგილობრივი მწარმოებელი და დისტრიბუტორი კომპანიები ახალი რეგულაციების დანერგვაზე აქტიურად გადადიან.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა შეხვედრაზე ახალი რეგულაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ რეგულაციის მიზანი პლასტიკის პარკების მოხმარებით გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე გამოწვეული მავნე ზემოქმედების შემცირებაა.
„ეს არის კომპლექსური კამპანია, კომპლექსური ღონისძიებებით. დოკუმენტის შემუშავების პროცესში, ჩვენ გვქონდა ინტენსიური კომუნიკაცია, როგორც მწარმოებლებთან, დისტრიბუტორებთან, ასევე საცალო ქსელების წარმომადგენლებთან. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რეგულაციის მიღებით მაქსიმალურად ეფექტიანი შედეგი მივიღოთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც ბიზნესომბუდსმენის მოადგილემ, ლევან კალანდაძემ შეხვედრაზე აღნიშნა, ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებული ბევრი რეგულაცია არსებობს, რომელიც, საერთაშორისო ვალდებულებებიდან გამომდინარე, უახლოეს პერიოდში ძალაში შევა. ლევან კალანდაძემ ხაზი გაუსვა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ბიზნესსექტორს შორის არსებულ სწორი კომუნიკაციის მნიშვნელობას.
პლასტიკის პარკების რეგულაციის ახალი წესები 1 ოქტომბრიდან შევიდა ძალაში. რომლის თანახმად, საქართველოში 15 მიკრონზე ნაკლები სისქის პლასტიკის პარკების წარმოება, იმპორტი და რეალიზაცია აიკრძალა. აკრძალვის მიზანია, პლასტიკის პარკების ჩანაცვლება მოხდეს ბიოდეგრადირებადი პარკებით, რომელიც შეიცავს ისეთ მასალას, რაც ხელს უწყობს პარკის მიკროფრაგმენტებად დაშლას.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე ნოდარ კერესელიძე, ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის დეპარტამენტის უფროსი ალვერდ ჩანქსელიანი, ბიზნესომბუდსმენის მოადგილე ლევან კალანდაძე, დისტრიბუტორთა ასოციაციის წარმომადგენლები, პლასტიკის პარკების იმპორტიორები და ადგილობრივი მწარმოებლები.

Banning the use of plastic bags was discussed with the representatives of the business sector
From October 1, 2018, the production, import and sale of plastic bags with thicknesses less than 15 microns will be banned aiming to reduce the environmental pollution.
The issues of enacting new regulations have been discussed by the members of the Georgian Distributors Business Association and Business Ombudsman together with the representatives of Ministry of Environmental Protection and Agriculture. Local manufacturer and distribution companies are underway to introduce new regulations. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili underlined the importance of new regulation and noted, that regulation aims to ban using of plastic bags and protect human health while reducing negative impact on environment.
"This is a complex campaign which includes complex activities. In the process of developing the document, we had intensive communication with producers, distributors and representatives of retail networks. It is very important for us to get the most effective result through adoption of the new regulation "said Levan Davitashvili.
The Deputy Business Ombudsman of Georgia, Levan Kalandadze noted, that there are many regulations regarding waste management, which due to international obligations will come into force in the nearest future. Levan Kalandadze stressed the importance of leading an effective communication between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and Business Sector.
From October 1, 2018, the production, import and sale of plastic bags with thicknesses less than 15 microns will be banned aiming to reduce the environmental pollution. The new regulation in turn encourages the production, import and sale of biodegradable and compostable bags.
The First Deputy Minister, Nodar Kereselidze, Head of Waste and Chemical Substances Management Department Alverd Chankseliani, Deputy Business Ombudsman, Levan Kalandadze, Distributors Association, importers of plastic bags and local producers attended the meeting held at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.