ლევან დავითაშვილმა საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელთა ყოველწლიურ შეკრებაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელთა ყოველწლიურ შეკრებაში - „ელჩების კონფერენცია 2018“ მიიღო მონაწილეობა. სიტყვით გამოსვლისას მინისტრმა ქართველი დიასპორების აქტიურ ჩართულობაზე ისაუბრა, როგორც ექსპორტის გაზრდისა და ბაზრების დივერსიფიცირების, ასევე საგრანტო და ტექნიკური დახმარების კუთხით.
სიტყვით გამოსვლისას ლევან დავითაშვილმა სასოფლო-სამეურნეო მიწების უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე გასხვისებასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო ჩანაწერზე გაამახვილა ყურადღება და ამ მიმართულებით ქართველ დიასპორებში არსებულ დიდ პოტენციალს გაუსვა ხაზი.
„კონსტიტუციის ეს ჩანაწერი იყო ჩვენი მოსახლეობის დაკვეთა. ვფიქრობ, ჩვენს დიასპორას გააჩნია დიდი პოტენციალი, სასოფლო-სამეურნეო სექტორში ინვესტირებისა.“ - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ქართული ღვინის ექსპორტზეც ისაუბრა და საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელებს მადლობა გადაუხადა, ქართული ღვინის აქტიური წარმოჩენისა და მის პოპულარიზაციაში შეტანილი წვლილისათვის.
„ქართული ღვინო 40 ქვეყანაში გადის და ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პროდუქტი. ღვინის პოპულარიზაცია არის პირდაპირი წინაპირობა იმისა, რომ ქართული ღვინისათვის ბაზარი იზრდებოდეს. ეს კი დიდწილად არის დაკავშირებული იმ ღონისძიებებთან, რომელთაც ერთობლივად და ასევე თქვენ ინდივიდუალურად ატარებთ ხოლმე. ამ მიმართულებით მართლაც აქტიურად ვთანამშრომლობთ. შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის შესაშური თანამშრომლობა, რომელიც ღვინის სექტორსა და საგარეო უწყებას გააჩნია“ - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili attended the annual meeting of heads of diplomatic missions abroad
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili took part in the Annual Meeting of the Heads of Diplomatic Missions of Georgia Abroad "Ambassadors Conference 2018". According to the Minister, Georgian Diaspora plays a great role in terms of assisting their compatriots and pointed out their active engagement in market diversification and export related issues, or providing technical assistance and grant programs.
The banning of land alienation to foreigners as the respective record included in the Constitution of Georgia upon the request of our population, also potential of Georgians living abroad was brought forward by Levan Davitashvili.
I think our diaspora has great potential to make investments in the agricultural sector "said Levan Davitashvili. The Minister of Environmental Protection and Agriculture stressed the importance of Georgian wine export and thanked the Heads of Georgian Diplomatic Missions Abroad for their contribution in popularization of Georgian wine. Georgian wine is exported to 40 countries and is regarded as one of the most important products. The promotion of wine is a precondition, which will promote Georgian wine to other countries markets.
This is mostly related to the activities undertaken independently or cooperatively. We are actively cooperating in this direction. We should note, that there is a close and effective cooperation between the wine sector and the Ministry of Foreign Affairs"- stated Levan Davitashvili.