საქართველოში ნარინჯისფერი რთველი დასკვნით ფაზაში შედის
24 დეკემბრის მონაცემებით, მანდარინის ექსპორტმა 23,720 ტონა შეადგინა. გასულ წელს, ამავე პერიოდში ექსპორტირებული 18,250 ტონა იყო.
წლევანდელი მოსავალი ერთ-ერთი საუკეთესოა, რაც ექსპორტის მეტ შესაძლებლობას იძლევა. ძირითად საექსპორტო ქვეყნებად კვლავ რჩება რუსეთი (15,240 ტ) და უკრაინა (5,283 ტ), ასევე სომხეთი (2,578 ტ), ყაზახეთი (138), უზბეკეთი (261 ტ), ბელორუსია (120 ტ), ყირგიზეთი (60 ტ), ლატვია (40 ტ).
მანდარინზე საბითუმო ფასი 0.40-დან 0.70 ლარამდეა.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ სამრეწველო გადამუშავებისთვის, ქარხნების მიერ მიღებული არასტანდარტული მანდარინის რაოდენობამ, 1-23 დეკემბრის მდგომარეობით შეადგინა 6,822 ტონა. გასული წლის ანალოგიური პერიოდისათვის აღნიშნული მაჩვენებელი შეადგენდა 6,739 ტონას.
აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ციტრუსის რეალიზაციის საკოორდინაციო შტაბი გახსნა. შტაბის ფუნქციონირების ძირითადი მიზანი მანდარინის ჩაბარების პროცესის შეუფერხებელი მიმდინარეობის უზრუნველყოფაა.
საჭირო ინფორმაციის ოპერატიულად მისაღებად, მოქმედებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინსიტროს ცხელი ხაზიც (1501).

According to the data of December 24, tangerine export amounted to 23,720 tons, however, the export of tangerine amounted to 18,250 tons in the same period of the previous year.This year we enjoy an abundant harvest, which gives us more opportunities to increase citrus export to different countries. The list of major export countries include Russia (15,240t) and Ukraine (5,283 t), Armenia (2,578 tons), Kazakhstan (138), Uzbekistan (261 t), Belarus (120 t), Kyrgyzstan (60 t), Latvia (40 t).
The wholesale price on tangerines fluctuates from 0.40 to 0.70GEL.
It should be noted that 6,822 tons of non-standard-poor quality tangerine was received by factories for industrial processing over the period from 1 to 23 December. However according to the indicator in the same period in the previous year it showed 6,739 tons.