კონკურსი „სუფთა რეგიონი“ 2018
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, ორგანიზაციის „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“ ორგანიზებით, პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო (ფაზა III)“ ფარგლებში, 2018 წელს გამოცხადებული კონკურსის „სუფთა რეგიონი“ გამარჯვებულები გამოვლინდნენ.
კონკურსის - „სუფთა რეგიონი“ მიზანი იყო ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილიყო ყველაზე სუფთა რეგიონი, სუფთა მუნიციპალიტეტი, სუფთა ქალაქი/დაბა, სუფთა სოფელი/თემი, სუფთა ქუჩა, ლამაზი ეზო და ლამაზი აივანი.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის ფარგლებში დაწესებულმა კონკურსმა „სუფთა რეგიონი“ ქვეყნის მასშტაბით შეამცირა სტიქიური ნაგავსაყრელების რიცხვი, გაზარდა საზოგადოების ცნობიერება და პრიორიტეტული გახადა ნარჩენების მართვა. ორგანიზაციის „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“ თავმჯდომარის ნინო ჩხობაძის განცხადებით, პროექტის ფარგლებში 2012-2013 წლებში აღრიცხული 1357 სტიქიური ნაგავსაყრელიდან დღევანდელი მონაცემებით ირიცხება 333.
კონკურსის ნომინაციებში გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდა სპეციალურად კონკურსისთვის შექმნილი კომისიის (გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები) მიერ, შემოსული ფოტო/ვიდეო მასალების საფუძველზე. კონკურსის მიმდინარეობაში აქტიურად ჩაერთვნენ რეგიონების წარმომადგენლებიც.
კონკურსის გამარჯვებულები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეებმა ნინო თანდილაშვილმა და იური ნოზაძემ, შვედეთის სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ულრიკ ტიდერსტრომმა და სამინისტროს სისტემაში შემავალმა სხვა უწყებების წარმომადგენლებმა დააჯილდოვეს:
2018 წელის „სუფთა რეგიონის“ კონკურსის გამარჯვებულები არიან:
• ნომინაცია - „სუფთა რეგიონი“ კახეთის რეგიონი
• ნომინაცია- „სუფთა ქალაქი“ - ქ. ზუგდიდი
• ნომინაცია - „სუფთა მუნიციპალიტეტი“ - ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი
• ნომინაცია - „სუფთა სოფელი“ - სოფ. ჭორვილა (საჩხერე)
• ნომინაცია - „ლამაზი აივანი“ - ფატმან გრიგოლავას სახლის აივანი (ქ. ქუთაისი)
• ნომინაცია - „ლამაზი ეზო“ - 3 პირველი ადგილი: ნომინაცია (კერძო) “ლამაზი ეზო”- აკაკი გედენიძე (ხონის მინიციპალიტეტი); ნომინაცია “კორპუსის ეზო” -ქ.ზუგდიდი, ქუჯის ქუჩა
ნომინაცია “იურიდიული პირის ეზო”- ღვინის კომპანია GWS (თელავი).
პროექტი ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური უზრუნველყოფით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან და საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან, ასევე საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან თანამშრომლობით.

The Contest ‘’Clean Region" 2018
The winners of the contest "Clean Region" 2018 were revealed under the campaign “Clean Up Georgia” (Phase III). The event was organized by the "Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth - Georgia" with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The competition "Clean Region" aims to reveal the cleanest region, municipality, city / small town, clean village / community, clean street, beautiful clean yard and clean balcony throughout the country.
It is worth mentioning that, the contest "Clean Region" as a promoting event has contributed to prioritize waste management, increase public awareness and reduce the number of landfills across the country. According to Nino Chkhobadze, Chairman of the organization "Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth - Georgia", 1357 landfill sites were registered in 2012-2013 in Georgia, out of which 333 are remained at present.
The special Commission comprising of the (Ministry of Environmental Protection and Agriculture, representatives of public organizations and journalists), on the basis of the online photos / video materials  the list of nominees and winners in different categories were revealed. The representatives of different regions were actively engaged in the competition.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili and Yuri Nozadze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to Georgia, Ulrik Tideström and representatives of other Agencies within the Ministry awarded the winners.
The list of the contest winners include:
• Nomination - "Clean Region" - Kakheti Region;
• Nomination - "Clean City" - Zugdidi;
• Nomination - "Clean Municipality" - Zugdidi Municipality;
• Nomination - "Clean Village" - Village Chorvila (Sachkhere);
• Nomination - "Beautiful Balcony" - Patman Grigolava's house balcony (Kutaisi);
• Nomination - "Beautiful Yard" -  First Place in three categories: Nomination (Private) "Beautiful Yard" - Akaki Gedenidze (Khoni Municipality); Nomination " A Yard located in the residential area surrounded by a block of flats" - Zugdidi, Kuji Street; The nomination "Legal Entity Yard" - Wine Company GWS (Telavi).
The project is implemented with the financial support of the Swedish government, supported by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture in cooperation with the solid waste management company and the Committee on Environmental Protection and Natural Resources of the Parliament of Georgia, as well as the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.