ლევან დავითაშვილი ბერლინში „მწვანე კვირეული 2019″ გახსნის ღონისძიებას დაესწრო
ბერლინში სურსათის, სოფლის მეურნეობისა და მებაღეობის ყველაზე მასშტაბური და პრესტიჟული საერთაშორისო გამოფენა „მწვანე კვირეული 2019" (Gruene Woche 2019) გაიხსნა.
გამოფენის მასშტაბისა და მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მონაწილე მინისტრებს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, ოფიციალური გახსნის ცერემონიაზე, მისასალმებელი სიტყვით გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის კანცლერმა, ანგელა მერკელმა მიმართა.
გამოფენის გახსნას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი სოფლის მეურნეობის საკითხებში დავით კირვალიძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი გერმანიაში ელგუჯა ხოკრიშვილი და ქართული დელეგაციის წევრები ესწრებოდნენ.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, გამოფენაზე ქართული სტენდია წარმოდგენილი. 20-მდე ქართველი მწარმოებელი ქართულ ღვინოს, ჭაჭას, ლიმონათს, ნატურალურ წვენებს, ჩაის, ჩურჩხელას, მშრალ ხილს, გოზინაყს, ტყლაპს, ტყემალს, ჯემს, თხილს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსულ დამთვალიერებელს აცნობს. გამოფენაზე წელს პირველადა წარმოდგენილი ქართული თაფლი, რომელიც კონკურენტუნარიანია და ევროკავშირის სტანდარტებს სრულად აკმაყოფილებს.
Gruene Woche 2019-ის ფარგლებში, საკუთარი პროდუქცია წარმოდგენილი აქვს ქართულ კომპანიებს: „ქიმერიონი“, „ჩელთი“, „ბადაგონი“, „მილდიანი“, „შუხმან ვაინსი“, „კულა“, „გეოჰაუსი“, „მაკოვსკი რუსა“, „კონა“, „გეოპლანტი“, KTW, „გეონაატურალსი“ და „ნუგბარი“; ასევე, „ი/მ თამაზ ღლონტი“ და კოოპერატივი „გეოლაინი“. გამოფენაში მონაწილეობას იღებს საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია; „აწარმოე საქართველოს“ მხარდაჭერით, გამოფენაში 3 კომპანია იღებს მონაწილეობას.
ბერლინის საერთაშორისო გამოფენა „Gruene Woche“, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით, მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური და პრესტიჟულია. აღნიშნული გამოფენა უკვე 84 წელია ყოველწლიურად იმართება. წელს გამოფენაში სხვადასხვა ქვეყნის 2000-ზე მეტი კომპანია მონაწილეობს, რომლებიც 100 000-ზე მეტ სხვადასხვა დასახელების სასურსათო პროდუქციას წარუდგენს დამთვალიერებელს. გამოფენის ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად მზარდია და 500 000-ზე მეტს აღწევს. მიმდინარე წელს, გამოფენა ,,მწვანე კვირეულის“ პარტნიორ ქვეყანას, გერმანიასთან ერთად, ფინეთი წარმოადგენს.
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდეგ, ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციას საერთაშორისო ბაზრებზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. შესაბამისად, წლევანდელ გამოფენაზე საქართველო მრავალფეროვანი პროდუქციით არის წარმოდგენილი.

Levan Davitashvili attended the International Green Week 2019 Opening Ceremony in Berlin
The World's largest exhibition for Food Industry, Agriculture and Horticulture "Green Week 2019" (Gruene Woche 2019) was opened in Berlin. At the official opening ceremony, the Chancellor of the Federal Republic of Germany, Angela Merkel addressed the participants.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, Advisor to Prime Minister of Georgia David Kirvalidze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Germany Elguja Khokrishvili and members of Georgian Delegation attended the event.
The exhibition stand comprising of different agricultural products is presented in the "Green Week 2019" with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Up to 20 Georgian producers will present their products including Georgian wine, chacha, lemonade, natural juices, tea, churchkhela, dry fruit, gozinaki, tklapi-(a traditional Georgian puréed fruit roll-up leather), tkemali, fruit puree, hazelnut.. etc. Georgian honey considering as the competitive product which fully meets the EU standards will be presented in the exhibition for the first time.
Within the frame of the Gruene Woche 2019, different Georgian companies: "Kimerioni", "Chelti", "Badagoni", "Mildiani", "Schukhmann Wines", "Kula", "GeoHouse", "Makovsky Rusa", "kona "," Geoplant ", KTW," Geonaturals "and" Nugbari "; Also, "P/ E Tamaz Ghlonti" and cooperative "GeoLine" displayed their products. Georgian National Tourism Administration takes part in the exhibition; With the support of "Produce Georgia", 3 companies participate in the exhibition.
Berlin International Exhibition "Gruene Woche" is considered as one of the largest and prestigious agricultural exhibitions around the world. Over the last 84 years, the International Exhibition "Gruene Woche" is being held annually. This year more than 2000 companies from different countries are presenting more than 100,000 food products in the exhibition. The number of visitors is increasing each year, at present it exceeded 500 000. in 2019, Finland is the "Green Week" partner country along with Germany.
This year, Georgia will present different agricultural products at the exhibition. It should be noted, that Georgian products gained importance and popularity in the international markets after signing the Association Agreement with the European Union.