ეკონომიკური კონფერენციის „საქართველო და მსოფლიო 2019“ მეორე პანელში ლევან დავითაშვილმა მწვანე ეკონომიკის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება
მინისტრის განცხადებით, საქართველოს მთავრობა მწვანე ეკონომიკას ქვეყნის მომავალი განვითარების ერთ-ერთ უმთავრეს საშუალებად განიხილავს და, მდგრადი განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, კონკრეტულ ღონისძიებებს ახორციელებს.
ლევან დავითაშვილმა გარემოსდაცვითი მმართველობის გაუმჯობესების საკითხზე საუბრისას ყურადღება ,,გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის“ ამოქმედებაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ კოდექსის საფუძველზე მაქსიმალურად უზრუნველყოფილია გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საქმიანობის განხორციელებით შესაძლო საფრთხეების იდენტიფიცირება. ასევე, აღნიშნა, რომ გათვალისწინებულია სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასებაც, რაც გულისხმობს სხვადასხვა სექტორების პოლიტიკის დაგეგმარების ადრეულ ეტაპზე გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობის საკითხების ინტეგრირებას, რაც აზღვევს გარემოსდაცვით რისკებს.
ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, რომ ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით სამინისტრო მნიშვნელოვან ღონისძიებებს ატარებს.
„2017 წლიდან ქვეყანაში ევრო 5 სტანდარტის ბენზინი მოიხმარება. 2019 წლის პირველი იანვრიდან, დიზელის საწვავის ხარისხი ევრო 4 ნორმამდე გაიზარდა, ხოლო წლის ბოლოდან იგი ევრო 5-ს მიაღწევს. შედეგად, მნიშვნელოვანი დამბინძურებლები - გოგირდის ორჟანგი და ბენზოლი დღეს ქვეყნის მასშტაბით ნორმის ფარგლებშია“, - აღნიშნა მინისტრმა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, ჰაერის ხარისხის მართვის თანამედროვე ევროპული პრინციპების დანერგვის მიზნით, შემუშავდა საკანონმდებლო ცვლილებები და შეიქმნა ჰაერის ხარისხის პორტალი, რომლის საშუალებითაც მარტივად გასაგები ინფორმაცია ჰაერის ხარისხის შესახებ ყველასთვის ხელმისაწვდომია უწყვეტ რეჟიმში.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა მოხსენებაში ყურადღება გაამახვილა ტყის კოდექსის და დაცული ტერიტორიების მნიშვნელობაზე. დაცულ ტერიტორიებზე საუბრისას ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, ამჟამად საქართველოში 5 კატეგორიის 86 დაცული ტერიტორიაა, რაც ქვეყნის ტერიტორიის თითქმის 10%-ია (9.55%) და იგეგმება 5 ახალი დაცული ტერიტორიის დაარსება (არაგვის და თრუსოს დაცული ლანდშაფტები, ერუშეთის და რაჭის ეროვნული პარკები, რიონის აღკვეთილი).
მინისტრი შეეხო ნარჩენების მართვის საკითხსაც და აღნიშნა, რომ 2019 წლის 1 თებერვლიდან ეტაპობრივად დაინერგება ნარჩენების სეპარირებული შეგროვების სისტემა.
აღინიშნა, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცდა „ტექნიკური რეგლამენტი - პლასტიკის და ბიოდეგრადირებადი პარკების რეგულირების წესი“, რაც მიმართულია პოლიეთილენის პარკების გარემოში მოხვედრის შემცირებაზე/პრევენციაზე და ის ასევე ხელს შეუწყობს ბიოდეგრადირებადი და კომპოსტირებადი პარკების წარმოების განვითარება/წახალისებას. პირველ ეტაპზე, 2018 წლის 1 ოქტომბრიდან აიკრძალა 15 მიკრონზე ნაკლები სისქის, ხოლო 2019 წლის 1 აპრილიდან იკრძალება ნებისმიერი ტიპის პლასტიკის პარკების წარმოება, რეალიზაცია და იმპორტი. ასევე, აიკრძალა ოქსო-ბიოდეგრადირებადი პლასტიკის პარკების წარმოება, რეალიზაცია და იმპორტი. ამასთან ერთად, მიმდინარეობს წამახალისებელი ზომების შემუშავება პლასტიკის და მინის ბოთლებისათვის ე.წ. დეპოზიტის სისტემის დასანერგად, რაც მომხმარებლებს გაუჩენს მოტივაციას იმისა, რომ მოხდეს ბოთლების დიდი ნაწილის უკან ჩაბარება.

The importance of green economy was brought forward by Levan Davitashvili on the second panel of Economic Conference ‘’Georgia and the World 2019’’
Government of Georgia considers green economy as one of the main tools fostering economic and sustainable growth of the country,  specific measures are taken in this respect was stated by the Minister.
Levan Davitashvili has been focused on the improvement of environmental governance. While addressing the audience, he stressed the importance of the enactment of the Environmental Assessment Code under which the possibility to identify potential threats is maximally ensured in the implementation of the environmental decision-making process.
The Minister noted, that strategic environmental assessment is also considered, which at the earliest practicable stage of the policy planning process embraces integration of environmental as well as human health related issues, under which the environmental risks will be insured.
Levan Davitashvili underlined measures taken by the Ministry to improve atmospheric air quality and noted, that since 2017, Georgia has been consuming the ‘Euro 5’ standards of fuel. From January 1, 2019, diesel fuel has increased to Euro 4 norms and by the end of the year it will reach to Euro 5. However, important pollutants, such as sulfur dioxide and benzene are within the scope of the norm throughout the country.
In order to introduce modern European principles for air quality management, legislative amendments were approved and air quality portal was created providing population with the timely and continuous flow of information on the quality of air -was stated by the Minister, who also stressed the importance of Forest Code and Protected Areas of Georgia.  Levan Davitashvili declared, that currently there are 5 categories of 86 protected areas in Georgia, which covers almost 10% of the country’s territory (9.55%) furthermore, 5 new protected areas are planned to be established across the country (Aragvi and Truso protected landscapes, Erusheti and Racha national parks, Rioni supervision) .
The Minister brought forward waste management related issues and noted, that, from February 1, 2019, the separate waste collection system will be gradually introduced across the country.
It is noteworthy, that technical regulations - on plastic and biodegradable bags has been approved by the Government of Georgia, within the same regulation, biodegradable, recyclable and compostable  bags will be widely produced and used. At the first stage, from October 1, 2018,  plastic bags that are less than 15 microns thick will be banned, furthermore, selling, importing, and producing plastic bags will be prohibited from April 1, 2019. Within the same regulation, selling, importing, and producing oxo-degradable plastic bags will  be also banned.
In addition, promoting measures for plastic and glass bottles are underway in order to introduce a deposit system, whereby, customers will be motivated and encouraged to bring a large part of bottles back.