გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი იტალიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ანტონიო ბარტოლის შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა იტალიაში სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) მმართველი საბჭოს შეხვედრის მნიშვნელობისა და ქართული დელეგაციის მონაწილეობის საკითხი განიხილეს.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, იტალიის რესპუბლიკაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ვიზიტის ფარგლებში, დაგეგემილია ორმხრივი შეხვედრები, სადაც ყურადღება ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებზე გამახვილდება.
ანტონიო ბარტოლიმ ხაზი გაუსვა საქართველო-იტალიას შორის სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სფეროში პოზიტიური თანამშრომლობის მნიშვნელობის საკითხს.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Georgia, H.E. Antonio Enrico Bartoli
At the meeting, the sides have been focused on issues, regarding Georgian Delegation led by the Minister of Environmental Protection and Agriculture to participate in the Governing Council meeting of the International Fund for Agricultural Development (IFAD) in Italy.
The participants confirmed the importance of the meeting and noted, that, bilateral meetings will be conducted under the frame of the official visit, where issues to further deepen the cooperation between the two countries will be discussed by sides.
Antonio Bartoli underlined the importance of positive cooperation between Georgia and Italy in the field of agriculture and environmental protection.