2019 წლის 13 თებერვლიდან, სამუხის ველზე, გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა აკრძალულია
ჩატარებული ყოველთვიური მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, ჯეირანის აღდგენის პროექტის განხორციელებას სერიოზულ საფრთხეს უქმნის სამუხის ველზე გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა. სროლის ხმა აფრთხობს ქურციკებს, რაც მათი ქცევის შეცვლას იწვევს - გაშლილი ტერიტორიებიდან ინაცვლებს ტყე-ბუჩქნარიან ადგილებზე თავშესაფრის მოძიების და დამალვის მიზნით. შესაბამისად, ადვილი მოსანადირებელი ხდება მგლებისთვის.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, დარგის სპეციალისტებისა და ექსპერტების მოსაზრებებზე დაყრდნობით, მიიღო გადაწყვეტილება სამუხის ველზე გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის დროებით აკრძალვის შესახებ.
სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სამუხის ველზე გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა 2019 წლის 13 თებერვლიდან აკრძალულია.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მნიშვნელოვან ღონისძიებებს ატარებს გადაშენებული ან გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ცხოველთა სახეობების აღდგენისა და დაცვისა მიზნით. ამგვარ სახეობათა შორისაა ჯეირანიც (ქურციკი), რომლის აღდგენის ღონისძიებები ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების მიმდებარე სამუხის ველზე ხორციელდება.
2013 წლიდან, ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) კავკასიის წარმომადგენლობის ინიციატივით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოს აქტიური ჩართულობით, ასევე, აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობითა და გერმანიის მთავრობის ხელშეწყობით, მიმდინარეობს ქურციკის აღდგენის პროექტი.
დღეისათვის, ჯეირნის 70-ზე მეტი ინდივიდი შემოყვანილია აზერბაიჯანიდან და გაშვებულია საქართველოში, ამ ცხოველის ისტორიული გავრცელების არეალში, ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების მიმდებარე სამუხის ველზე. აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ შემოყვანილმა ჯეირნებმა საბინადრო გარემოდ სწორედ სამუხის ველი და არა მოსაზღვრედ მდებარე ვაშლოვანის დაცული ტერიტორია აირჩიეს, რითაც დასტურდება სამუხის ველის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ამ სახეობის აღდგენისათვის. 2018 წელს, საქართველოში ქურციკების უკვე მესამე თაობა დაიბადა.

From February 13, 2019 hunting on migratory birds is prohibited in Samukhi Valley
According to the monthly monitoring results, migratory game bird hunting in Samukhi Valley poses a serious threat to the implementation of Gazelle Restoration Project. It is noteworthy, that shooting voices scare gazelles, which subsequently leads to the behavioral changes- gazelles start seeking shelter and moving from open areas to shrubby areas in forests, ultimately they are found to be relatively easy to catch by wolves. Therefore, taking into account experts' opinion, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture made a decision to temporarily ban hunting on migratory birds.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia carries out important measures to restore and protect threatened or endangered species of animals. Gazelle is listed among these species, therefore, measures are carried out in Samukhi Valley in the vicinity of Vashlovani Protected Areas to restore gazelle species. Since 2013, the Gazelle Restoration Project is implemented under the initiative of Caucasus World Wide Fund For Nature (WWF), with the active involvement of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and Agency of Protected Areas, close cooperation with the Ministry of Environment and Natural Resources of Azerbaijan and the Government of Germany.
Today, more than 70 species of gazelle are brought from Azerbaijan to Georgia, thereby, gazelles are brought back to their historical habitat in Samukhi valley nearby Vashlovani Protected Areas. It is noteworthy, that gazelles chose their housing environment in Samukhi valley and not Vashlovani Protected Area, in terms of restoration of these species this fact confirms the importance of Samukhi Valley. In 2018, third generation of gazelles were born in Georgia.