ევროკავშირი და საქართველოს მთავრობა ხელს უწყობს საქართველოს მედიის ინფორმირებულობის დონის ამაღლებას ნარჩენების მართვის საკითხებში
ევროკავშირისა და საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, ბოლო სამი თვის განმავლობაში კახეთში, ბორჯომსა და აჭარაში საქართველოს მედია საშუალებების წარმომადგენლებისთვის ჩატარდა სამი ორდღიანი სემინარი ნარჩენების მართვის საკითხებზე. სემინარებს საქართველოს 100-ზე მეტი ჟურნალისტი დაესწრო. სემინარების მიზანი იყო მედიის წარმომადგენლების ინფორმირება საქართველოში ნარჩენების მართვის სფეროში დაგეგმილი და განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ და ქართველი და საერთაშორისო ექსპერტების მიერ საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება.
მედიის წარმომადგენლებმა განიხილეს საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებები და მათი შესრულების პირობები, გაეცნენ ნარჩენების მართვის საერთაშორისო პრაქტიკას, საუკეთესო გამოცდილებას და საქართველოს გამოწვევებს ამ მიმართულებით. ასევე, მიმოიხილეს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების პრინციპი, რომელიც ძალაში 2019 წლის დეკემბრიდან შედის. აგრეთვე, იმსჯელეს ცირკულარული ეკონომიკის საკითხებზე ნარჩენების მართვის კუთხით.
„ევროკავშირისთვის კარგად არის ცნობილი, რომ კარგი გარემოსდაცვითი პირობები უმნიშვნელოვანესია ადამიანის ჯანმრთელობისა და ცხოვრების სათანადო ხარისხის უზრუნველსაყოფად. სწორედ ამიტომ, საქართველოში მიმდინარე პროგრამების 10%-ზე -მეტი გარემოს დაცვას ეხება. მაგალითად, ნარჩენების მართვის სფეროში ჩვენ საქართველოს ვეხმარებით თანამედროვე ნაგავსაყრელებისა და ნარჩენების გადამამუშავებელი ობიექტების მოწყობაში, აგრეთვე ისეთი საკანონმდებლო ბაზის შექმნაში, რაც კომპანიებს საკუთარ ნარჩენებზე პასუხისმგებლობას აკისრებს, როგორც ეს ევროკავშირის ქვეყნებშია მიღებული. თუმცა, ეს ძალისხმევა წარმატებას მხოლოდ იმ შემთხვევაში მიაღწევს, თუ საზოგადოება ამ საკითხებზე სათანადოდ იქნება ინფორმირებული და შესაბამის პროცესებში ჩართული. საზოგადოების ინფორმირების თვალსაზრისით მედია უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს. ჩვენ მოხარული ვართ, რომ გვაქვს თქვენთან ერთად მუშაობისა და ამ საქმეში წვლილის შეტანის შესაძლებლობა“ - აღნიშნა  კარლ ჰარცელმა, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში.
“ნარჩენების მართვის ეფექტიანად წარმართვისთვის აუცილებელია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და მათი ჩართულობა, რაშიც ძალიან მნიშვნელოვანი როლის შესრულება შეუძლია მედიას.  თუმცა, საკითხების სიღრმისეულად გაშუქებისა და მოსახლეობისთვის სწორი ინფორმაციის მიწოდებისათვის საჭიროა თვით მედიის წარმომადგენლების გაცნობიერება ამ სექტორში. მსგავსი ტიპის საინფორმაციო შეხვედრების საშუალებით, მედიის წარმომადგენლები ეცნობიან საკითხის პრობლემატიკას და იღებენ ინფორმაციას ქვეყანაში დაგეგმილი და განხორციელებული ქმედებების, საერთაშორისო პრაქტიკის და სხვა მათთვის საინტერესო  მოვლენების შესახებ,“ აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა, საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, პროექტის და მის ფარგლებში ცნობიერების ამაღლებასთან დაკავშირებული მიმდინარე ღონისძიებების შეფასების დროს.
ორდღიანი შეხვედრები მოეწყო პროექტის „ტექნიკური დახმარება საქართველოში ნარჩენების მართვის გაუმჯობესების მიზნით ცნობიერებისა და კომუნიკაციის დონის და ამ დარგში ევროკავშირის მხარდაჭერის ცნობადობის ასამაღლებლად“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება საქართველოში ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერითა და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან, სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან, და მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან თანამშრომლობით.
სემინარების მთავარი მიზანია ჟურნალისტების ინფორმირებულობის დონის ამაღლება ნარჩენების მართვის საკითხებში, მათ შორის ნარჩენების მართვის ეროვნული პოლიტიკური და საკანონმდებლო ჩარჩოს, კანონის აღსრულების, ინფორმაციის წყაროების, ჯანმრთელობასა და გარემოზე ნარჩენების ზემოქმედების, ჯარიმების, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ახალის კონცეფციის და სხვა საკითხების შესახებ.

EU and Georgian Government to raise awareness of media on waste management issues in Georgia
Over 100 representatives of regional and central media outlets attended workshops on environmental, social and economic issues in Kakheti, Borjomi and Adjara.
With EU and Government support, over the last three months three two-day workshops were held in Kakheti, Borjomi and Adjara for over 100 media representatives on waste management issues in Georgia.  Discussions focused on planned and implemented actions in the field and share the best experience by national and international experts.
Specifically, the following issues were addressed:
Review of environmental commitments undertaken by Georgia under the EU-Georgia Association Agreement and the status of their implementation;
Waste management – international practice, modern approaches, the best experience, the challenges faced by Georgia, etc.;
The principle of Extended Producers Responsibility (to be enacted from December 2019);
Circular economy with focus on waste management issues, etc.
"The EU is aware that good environmental conditions are fundamental to ensuring health and a proper quality of life. For this reason, over 10% of our programmes in Georgia are focused on environmental issues.   For example, in the area of waste management, we are helping to establish official landfills and waste-processing plants, and to develop laws that make companies responsible for the waste management of their products, in line with European best practices.  But these efforts will only be fully effective if the public is properly informed about these issues, and agrees to play its part and to get engaged. In this regard, media is a crucial partner in communicating to the public, and we are happy to be working together on this to make a difference" noted Carl Hartzell, EU Ambassador to Georgia.
“Increased public awareness and engagement is a key for effective waste management. In this regard media can play a crucial role. However, to ensure in-depth coverage and quality reporting  on waste management related issues, the awareness of media representatives in the relevant sector should be raised. Such information meetings help media representatives get informed about the subject, as well as about implemented, on-going and planned activities in the sector, the best international practice and other issues of their interest” – noted Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, assessing the project and its current awareness raising activities.
The two-day meetings were initiated within the framework of the project “Technical Assistance for awareness and communication to improve waste management practices in Georgia and the visibility of EU support to the sector”, being implemented in Georgia with the financial support of the European Union in cooperation with the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia and its LEPL Environmental Information and Education Center (EIEC), as well as the Solid Waste Management Company (under the Ministry of Regional Development and Infrastructure).
The primary purpose of the activities is to increase the awareness on waste related issues, including national policy and legal framework, enforcement, sources of information, health and environment effects, fines, EPR new concept, etc; encourage media professionals to participate in the environmental activities; improve the quality and quantity of coverage of environmental/waste related issues; as well as in long-term perspective, enhance awareness among the general public, business and governmental circles on relevant issues.