პროექტის „ტყისა და ლანდშაფტის გაუმჯობესებული მართვის ხელშეწყობა კავკასიის რეგიონში“ მოსამზადებელი ეტაპის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის მე-6 ციკლის (GEF-6) პროექტისტყისა და ლანდშაფტის გაუმჯობესებული მართვის ხელშეწყობა კავკასიის რეგიონშიმოსამზადებელი ეტაპის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის  მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ გახსნა.
მინისტრის მოადგილემ პროექტის ფარგლებში სომეხი და აზერბაიჯანელი კოლეგებისათვის საქართველოს სატყეო სექტორის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
პროექტი ფინანსდება გარემოს გლობალური ფონდის მიერ გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის მეშვეობით და მისი აღსრულება REC Caucasus და მსოფლიო რესურსების ინსტიტუტის მიერ ხორციელდება. პროექტი კავკასიის სამივე ქვეყანას მოიცავს და ბიუჯეტი 1 მლნ აშშ დოლარია.
შეხვედრაზე ძირითად დაინტერესებულ მხარეებთან და ბენეფიციარებთან განიხილეს პროექტის მოსალოდნელი შედეგები დაგეგმილი ქმედებები.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოში განხორციელდება ტყის აღდგენის შესაძლებლობების შეფასება და საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის გამოყენებით მოხდება რუკების შედგენა. პროექტი ასევე ხელს შეუწყობს ქვეყანაში მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებას და  დღის წესრიგი 20/30-ის ამოცანების მიღწევას.

“Sustainable Land and Forest Management in the Greater Caucasus landscape” GEF Project preparation stage to sum up at the meeting
The Global Environment Facility Fund 6th Cycle (GEF-6) Project “Sustainable Land and Forest Management in the Greater Caucasus landscape” preparation stage was summed up at the  Environmental Information and Education Center. The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze opened the meeting.The importance of sharing experience in the Georgia’s forestry sector among Armenian and Azerbaijan colleagues was stressed by the Deputy Minister at the meeting. Moreover main stakeholders and beneficiaries discussed important aspects of the project and drew their attention to the expected outcomes and planned activities.
The project is financed by the Global Environment Facility (GEF) through UN Environment Programme and implemented by REC Caucasus and the World Resources Institute. The project covers all three countries of the Caucasus region and the budget amounts to 1 million USD.
Within the frame of the project, evaluation of forest restoration opportunities will be implemented in Georgia and maps will be developed using internationally accepted best practices. The project will also support implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) in the country to achieve agenda 20/30.