გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ქართული თაფლის მწარმოებლებს შეხვდა
მხარეებმა დეტალურად განიხილეს აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების განხორციელების პროცესში ფუტკრის მოვლასთან დაკავშირებული საკითხები.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია მეფუტკრეების მაქსიმალური ჩართულობა აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში. პრაქტიკოს მეფუტკრეებთან თანამშრომლობით ზუსტად უნდა განისაზღვროს შეწამვლითი სამუშაოების ვადები. აღსანიშნავია, რომ გასული ორი წლის გამოცდილების გათვალისწინებით, წელს მოსახლეობის შეტყობინების უფრო მოქნილი სისტემა იმუშავებს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
შეხვედრაზე მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დარგის განვითარების ხელშეწყობისთვის აქტუალურია ცოდნის გაღრმავება. შესაბამისად, სამინისტრო საკონსულტაციო კომპანიების, დარგის მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების საქართველოში მოწვევის, ასევე, ქართველი მეფუტკრეების საზღვარგარეთ სასწავლო მივლინების  მიმართულებით დაიწყებს მუშაობას.
საუბარი შეეხო ცხოველთა რეგისტრაცია-იდენტიფიკაციის სისტემის საკითხს. აღინიშნა, რომ მნიშვნელოვანია მიკვლევადობა და ამ მიმართულებით მეფუტკრეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული მხარდაჭერა.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ მარტის ბოლოს სამინისტროში მეფუტკრეებთან შეხვედრა კვლავ გაიმართება, სადაც შეჯერდება მოსაზრებები და დაგეგმილი კონკრეტული აქტივობები.
ქართველ მეფუტკრეებთან გამართულ შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture hosted Georgian Honey Producers
The parties brought forward measures taken against the Asian stink bug invasion in the country and in this context highlighted bee care related issues.
„Georgian beekeepers engagement in the process of planning and implementing measures against the brown marmorated sting is very important for us.
The right time for chemical treatment activities should be defined in close  cooperation with the beekeeping experts. considering experience gained throughout past two years, this year the early warning system will be more flexible.
The Minister noted, that Ministry will invite experts and high level specialists from consultation companies to Georgia and will send Georgian beekeepers to abroad to help them increase their knowledge and skills, as increasing of knowledge is crucial to promote the development of beekeeping sector.
The participants have been focused on the animal identification and registration system and stressed, that traceability system as well as support provided to agricultural cooperatives under the state program is very important.
The sides decided to hold another meeting with Beekeepers by the end of March and to figure out when / how to take planned measures.
The representatives of the National Food Agency and Relevant Agencies of the ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.