„2018 წელი იყო პირველი და ძალიან მნიშვნელოვანი წელი გაერთიანებული სამინისტროსთვის. ჩამოყალიბდა ახალი სტრუქტურა, რომელმაც უნდა უპასუხოს იმ გამოწვევებს, რომელიც გაგვაჩნია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პოლიტიკა ეფუძნება სამ ძირითად სტრატეგიულ დოკუმენტს: საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა III ეროვნული პროგრამა 2017-2021 წლები; საქართველოს სოფლის განვითარების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა 2017-2020 წლები; საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა 2015-2020 წლები“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
- 2018 წელს დამტკიცდა საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა III ეროვნული პროგრამა (NEAP3), რომელიც წარმოადგენს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სფეროში ქვეყნის უმთავრეს სტრატეგიულ დოკუმენტს და სამოქმედო პროგრამას.
NEAP3 ქვეყანაში არსებული გამოწვევების, საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების, მდგრადი განვითარების მიზნებისა და მრავალმხრივი გარემოსდაცვითი შეთანხმებების ვალდებულებების შესაბამისად განსაზღვრავს დარგის გრძელვადიან სტრატეგიულ პრიორიტეტებს, მიზნებს, ამოცანებსა და კონკრეტულ სამოქმედო გეგმას ხუთწლიანი პერიოდისთვის.
- 2019 წლისთვის დაგეგმილია ახალი ქარსაფარი ზოლების გაშენება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ნიადაგის დაცვის მიმართულებით. ამის შესახებ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა დღეს პარლამენტში გამართული „მინისტრის საათის“ ფარგლებში გამოსვლისას ისაუბრა.
მინისტრის განცხადებით, პარლამენტის აგრარულ კომიტეტთან ერთად, 2018 წელს მომზადდა საქართველოს კანონის პროექტი „ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების შესახებ”.
„ახალი კანონი დაარეგულირებს საქართველოს ტერიტორიაზე სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებზე ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციასთან, სტატუსის მინიჭებასთან, აღდგენა-გაშენებასთან, მართვასთან და სარგებლობასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ურთიერთობებს. ქარსაფარი ზოლების გაშენება ხელს შეუწყობს მიწების ნაყოფიერების შენარჩუნებას და სოფლად უკეთეს მოსავლიანობას“, - აღნიშნა მინისტრმა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, დღეისათვის, ცალკეულ მუნიციპალიტეტებში დონორების მიერ დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში მიმდინარეობს და დაგეგმილია ქარსაფარი ზოლების გაშენება. დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში 2018 წელს გაშენდა 6,5 კმ ქარსაფარი ზოლი.
მინისტრის ინფორმაციით, 2019 წლისთვის დაგეგმილია ქარსაფარი ზოლების გაშენება გარდაბნის, გორისა და ქარელის მუნიციპალიტეტებში.
ლევან დავითაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ მიმდინარე წელს გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან (FAO) თანამშრომლობით დაგეგმილია დეგრადირებული საძოვრების აღდგენის პროექტი ყაზბეგის, დმანისისა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფორმატში სამინისტროს საქმიანობის წლიური ანგარიშის წარდგენისას ქვეყნისთვის ბიომრავალფეროვნების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, 2018 წლის ბერნის კონვენციის მუდმივმოქმედი კომიტეტის შეხვედრაზე საქართველომ წარადგინა და კომიტეტმა დაამტკიცა ზურმუხტის 36 ტერიტორია. ამ ეტაპზე შერჩეულია 58 ზურმუხტის ტერიტორია, მათგან 39 - დამტკიცებულია ბერნის კონვენციის მუდმივმოქმედი კომიტეტის მიერ, 7 ტერიტორია არის კანდიდატი, ხოლო 12 - შეთავაზებული.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, 2018 წლის გაზაფხულზე და შემოდგომაზე ჩატარდა 3 საკომპენსაციო ტერიტორიის სამეცნიერო კვლევა. ზურმუხტის ტერიტორიების დამტკიცების შემდგომ კი, 6 წლის ვადაში მომზადდება მართვის გეგმები.
მინისტრმა ასევე ისაუბრა სამინისტროს ფარგლებში ,,ველური ბუნების მართვის სააგენტო“ ჩამოყალიბების მნიშვნელობის საკითხზე.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ „ეროვნული საშენი მეურნეობის“ ბაზაზე ჩამოყალიბდა სსიპ „ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო“, რომლის ძირითადი ფუნქციებია: ფლორისა და ფაუნის სახეობათა ეტაპობრივი აღრიცხვისა და შემდგომი მონიტორინგის ორგანიზება, კვლევების ორგანიზება, აღწარმოებისთვის საჭირო სამუშაო გენოფონდის შექმნა, აღწარმოებისა და ჰაბიტატების აღდგენის ორგანიზება; ნადირობისა და სპორტული თევზჭერის რეგულირება; კერძო სექტორისთვის სახეობათა გასამრავლებელი მასალისა და საკონსულტაციო მომსახურებების მიწოდება; მოსახლეობის გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებაზე მუშაობა.

‘’Minister’s Hour’’ Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili presents a report at the hearing session, Parliament of Georgia
"2018 was the first and the most important year for the consolidated Ministry. A new structure has been established to respond to challenges in the direction of environmental protection and agriculture.
The policy of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is based on three main strategic documents: III The Third National Environmental Action Programme of Georgia 2017-2021; Georgia's Rural Development Strategy and Action Plan 2017-2020; Georgia's Agricultural Development Strategy and Action Plan 2015-2020 "said Levan Davitashvili.
• The National Environmental Action Program (NEAP3) of Georgia was approved in 2018, which is the country's main strategic document and action program in the field of environmental and natural resources protection.
NEAP3 defines long-term strategic priorities, goals, tasks and specific action plan for five-year period in accordance with the challenges facing the country, the Association Agreement of the EU, sustainable development goals and obligations taken under the multilateral environmental agreements.
• In 2019, new windbreaks will be planted, which is very important for soil protection - said the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili in his speech within the "Minister's Hours".
According to the Minister, together with the Agrarian Issues Committee of the Parliament, the Law of Georgia on Windbreaks was prepared in 2018.
"The new law will regulate legal relations related to granting of status, restoration, cultivation, inventory, planting, management and use of agricultural land plots. The planting of windbreaks will help to sustain the fertility of soil and improve agricultural yield in rural areas "said the Minister.
According to Levan Davitashvili, the planting of windbreaks under the projects funded by donor ornagizations are underway at this stage in different municipalities of Georgia. In 2018, windbreak on 6.5km was planted in Dedoplistskaro municipality.
In 2019 windbreaks will be planted in Gardabani, Gori and Kareli municipalities.
Levan Davitashvili also noted, that in cooperation with the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO),  the project to restore degraded pastures in Kazbegi, Dmanisi and Gurjaani municipalities is also planned to be implemented. The Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili underlined the importance of biodiversity in the country, according to him, at the Standing Committee Meeting of the Berne Convention in 2018, Georgia has presented 36 new Emerald Network sites which was approved by the Committee.
At this stage the 58 Emerald sites are selected, 39 of them are approved by the Standing Committee of the Berne Convention, 7 sites are candidates and 12 more are proposed.
According to Levan Davitashvili, in spring and autumn 2018, the scientific research was conducted on 3 compensation territories. After the approval of the emerald sites, management plans will be prepared within 6 years.
The Minister drew his attention to the establishment of "Wildlife Management Agency". The main functions of which are: accounting and further monitoring of species of flora and fauna, organizing research, creation of necessary genealogy for reproduction, habitat restoration; regulation on hunting and sport fishing; to provide private sector with necessary duplication of materials and consulting services; to raise environmental awareness.