სოფლის განვითარების უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ გახსნა
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა საბჭოს თავმჯდომარემ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა გახსნა.მისასალმებელ სიტყვაში მინისტრის პირველმა მოადგილემ ევროკავშირს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის ფარგლებში, სამინისტროს პოლიტიკისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა, საბჭოს მდივანმა ეკატერინე ზვიადაძემ საქართველოს სოფლის განვითარების 2017-2020 წლების სტრატეგიის 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის 2018 წლის შესრულების წლიური ანგარიში წარმოადგინა.
როგორც აღინიშნა, საქართველოს სოფლის განვითარების 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტული მიმართულებები სოფლად ეკონომიკისა და კონკურენტუნარიანობის ზრდა, სოციალური პირობების და ცხოვრების დონის გაუმჯობესება და გარემოს დაცვა და ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვა იყო.
სოფლის განვითარების 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის 2018 წლის შესრულების ანგარიშის წარმოდგენისას ყურადღება ახალი სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწყობის, საწარმოების აშენება-გადაიარაღების, აგროდაზღვევის, კოოპერატიული მეურნეობების მხარდაჭერის, მრავალწლიანი ინტენსიური ბაღების გაშენების, საზოგადოებასთან აქტიური კომუნიკაციის საკითხებზე გამახვილდა.
გარემოს დაცვის ნაწილში ეკატერინე ზვიადაძემ დაცული ტერიტორიების, ტყის, წყლის და სხვა რესურსების მდგრადი მართვის, გარემოს დაბინძურების მონიტორინგის, ჰიდრომეტეოროლოგიური დაკვირვების წარმოების და ყოველწლიური გეოლოგიური მონიტორინგის საკითხების მიმართულებებით შესრულებულ სამუშაოებზე ისაუბრა.
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის ფარგლებში, საქართველოს სოფლის განვითარების 2017-2020 წლების სტრატეგიის 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის 2018 წლის შესრულების წლიური ანგარიში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, იუსტიციის და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროების წარმომადგენელმა პირებმა წარმოადგინეს.

The working meeting of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development was opened by the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture
At the workshop of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili made a welcoming speech, whereby he showed an appreciation and gratitude to the EU for their support provided to Georgia over the years. Within the frame of the meeting, the Head of the Policy - Analysis Department of the Ministry, Ekaterine Zviadadze presented the annual report on the activities implemented in 2018 under the Rural Development strategy of Georgia 2017-2020 and  action plan for 2018-2020 strategy .
The sides noted, that priority directions of the 2018-2020 action plan for rural development includes enhancement of competitiveness of rural economies, improvement of social conditions and living standards, protection of environment and sustainable management of natural resources.
The participants discussed issues related to the arrangement of new amelioration infrastructure, construction and rehabilitation of enterprises, agro-insurance programs, promoting cooperative farms, planting of perennial  intensive gardens and providing effective public communication.
Ekaterine Zviadadze brought forward activities implemented in the field of environment, including sustainable management of protected areas, forests, water and other resources, monitoring on environmental pollution, hydrometeorological observation and annual geological monitoring.
Under the frame of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development meeting
the annual report on the activities implemented in 2018 under the Rural Development strategy of Georgia 2017-2020 and  action plan for 2018-2020 strategy was presented by the representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Regional Development and Infrastructure, Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, Ministry of Health, Labor and Social Affairs, Ministry of Education, Science, Culture And Sport of Georgia, as well as the Ministry of Justice.