საქართველოს გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი:„უმნიშვნელოვანესი ფაქტია, რომ ქართული ხორბლის კულტურა იუნესკოს არამატერიალური მემკვიდრეობის მსოფლიო გადაუდებელი დაცვის საჭიროების მქონე ნუსხაში შევა.“
„დღეს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან ერთად, ხელი მოვაწერეთ ერთობლივ განცხადებას იუნესკოში წარსადგენად.ხორბალი ჩვენი ერის ფორმირების განუყოფელი ნაწილია და მას 8 ათას წელზე მეტი ხნის ისტორია აქვს. მსოფლიოში დღეისათვის ხორბლის 27 კულტურული და ველური სახეობაა აღწერილი, აქედან 14 სახეობა საქართველოშია აღმოჩენილი, მათ შორის 5 სახეობა კი ენდემურია.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში სელექციის და ახალი ჯიშების წარმოების უზარმაზარი პოტენციალი არსებობს. ქართული ხორბალი არა მხოლოდ ჯიშური მრავალფეროვნებით, არამედ ხარისხობრივად მნიშვნელოვანი თვისებებით გამოირჩევა.
საქართველოს შეუძლია თანამედროვე სამყაროში განსაკუთრებული სიტყვა თქვას იმ გენეტიკური რესურსით, რომელიც გვაქვს და რომელიც დიდი მეცნიერების მიერ არის შესწავლილი“. - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
2018 წლის სექტემბერში, ქართული ხორბლის კულტურას არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიანიჭეს და არამატერიალური მემკვიდრეობის სახელმწიფო რეესტრში შეიტანეს.
2019 წლის 25 მარტს, „ქართული ხორბლის კულტურას” (ენდემური სახეობები და ადგილობრივი ჯიშები), საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორია განესაზღვრა.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili stated: "Georgian Wheat crop to enter the list of UNESCO Intangible Heritage in Need of Urgent Safeguarding is of utmost importance."
"Today, together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport we have signed a joint statement to submit to UNESCO.
Wheat crop with its history dating back more than 8,000 years plays an integral part in formation of national identity. At present, 27 cultural and wild species of wheat are grown in different countries around the world, out of which 14 species are found in Georgia, whereby, 5 species are considered as endemic crop varieties.
It is noteworthy, that Georgia has a huge potential for selection and breeding of new wheat varieties. Georgian wheat is distinguished not only by its varietal diversity, but with its quality as well.
Georgia with its important genetic resources which are studied by greatest scientists worldwide can occupy a special place in the modern world " - stated Levan Davitashvili.
In September 2018 ‘Georgian Wheat Culture’ was classified as intangible cultural heritage and was registered in the state registry.
On March 25, 2019, under the decision of the Georgian Government "Georgian Wheat Crop Culture" (Endemic species and local varieties) was granted national significance.