ლევან დავითაშვილი „ალმერიის აგრარული მოდელის“ პრეზენტაციას დაესწრო
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი „ალმერიის აგრარული მოდელის“ პრეზენტაციას დაესწრო. ღონისძიება ალმერიის სავაჭრო-სამრეწველო პალატისა და „ევრობიზნეს კონსალთინგის“ ორგანიზებით და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მხარდაჭერით გაიმართა.
„ალმერიის განვითარების მოდელის“ საფუძველზე ესპანეთის ალმერიის რეგიონმა მნიშვნელოვან ეკონომიკურ ზრდას  გასული 50 წლის მანძილზე მიაღწია. ალმერიის მოდელის  განხორციელების  პროცესში დაიხვეწა და განვითარდა სასათბურე მეურნეობები, სარწყავი სისტემები,  სანერგე მეურნეობები, ბიოლოგიური კონტროლის მეთოდები, აგროქიმიკატებისა და სასუქების გამოყენების სისტემა, ენერგოეფექტურობის მეთოდები, განვითარდა პროდუქტის შეფუთვის ფორმები, შენახვა-დასაწყობების სისტემები, ბიზნეს-ასოციაციები, აგროინდუსტრიის სასწავლო პროგრამები და სხვა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, „ალმერიის განვითარების მოდელი“ საინტერესო პრაქტიკაა საქართველოსთვის და ქართველი ინვესტორებისთვის.
„ალმერიის მოდელი საკმაოდ ცნობილია და წარმატების მაგალითია, რომლითაც რამდენიმე ქვეყანა დაინტერესდა და პრაქტიკაში განახორციელა. ეს მოდელი ჩვენთვისაც საინტერესოა და ვიმედოვნებთ, რომ „ალმერიის განვითარების მოდელით“ ქართველი მეწარმეებიც დაინტერესდებიან და ამ კუთხით თანამშრომლობის პირველი მაგალითები გაჩნდება. უცხოელ პარტნიორებთან თანამშრომლობა ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენს ქვეყანასთან ამ მოდელის ადაპტირება და განხორციელება, სასარგებლო იქნება და ახალ მუხტს მისცემს სასათბურე მეურნეობების განვითარებას“, - აღნიშნა მინისტრმა.
ღონისძიების მონაწილეებს ესპანეთიდან ალმერიის სავაჭრო პალატის პრეზიდენტი ვიქტორ კრუსი ჩაერთო, რომლის განცხადებითაც, „ალმერიის განვითარების მოდელი“ ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული გახდა მთელს მსოფლიოში, განსაკუთრებით აღმოსავლეთ ევროპის, ლათინური ამერიკისა და ჩრდილოეთ აფრიკის ქვეყნებში.
პრეზენტაციაზე განიხილეს მოდელის სხვადასხვა ასპექტები და საქართველოში გამოცდილების გაზიარების შესაძლებლობები.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili attended the presentation "Almeria Agricultural Model". The event was organized by the Chamber of Commerce and Industry of Almeria and the " Euro Business Consulting’’ and supported by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and Georgian Chamber of Commerce and Industry.
In the past 50 years, on the basis of the "Almeria development model",  Almeria region achieved significant economic growth. The greenhouses, irrigation systems, nurseries, biological control methods, use of fertilizers and agrochemicals, energy efficiency methods, product packaging, storage systems, business associations, training programs,  agroindustry programs etc. was developed and extended in the implementation process  of Almeria model .
According to Levan Davitashvili, "Almeria Development Model" is an interesting practice for Georgia and Georgian investors.
" Almeria model’’ is widely known as the best example for success and implemented by many countries in practice. We are interested in this model and hope Georgian entrepreneurs to introduce this model  in the country and our cooperation to be further strengthened, as far as the cooperation with foreign partners is very important for us.
Accordingly, implementation of this model in our country will be very useful and will give an additional incentive to entrepreneurs to develop the  greenhouse farms " said the Minister.
Victor Cruz, President of the Chamber of Commerce of Almeria in Spain, noted ,  that "Almeria Development Model" was one of the most successful examples in the world, widely applied in Eastern Europe, Latin America and North Africa.
At the presentation, the participants discussed different aspects of this model and possibilities of sharing their experiences in Georgia.