თბილისში სოფლის განვითარების საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა
8 აპრილს, თბილისში, ქართველი და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების წამყვანი ექსპერტებისა და სოფლის განვითარების პოლიტიკის შემქმნელთა მონაწილეობით საერთაშორისო კონფერენცია „სოფლის განვითარების პოლიტიკა
2020+ - ევროპული პრაქტიკის დანერგვა საქართველოში“ გაიმართა.
სოფლის განვითარების კონფერენციის ორგანიზატორი და მასპინძელი საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროა. ღონისძიების მხარდამჭერია ევროკავშირი (EU) გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) თანამშრომლობით.
ღონისძიება  საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა გახსნა. მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
„2016 წელს საქართველოს მთავრობამ სოფლის განვითარების პირველი ეროვნული სტრატეგია (2017-2020 წლები) შეიმუშავა და განხორციელება მიღებული გეგმის მიხედვით დაიწყო. დღეს ჩვენ ვმსჯელობთ ახალი სტრატეგიის დოკუმენტის შემუშავებაზე, რომელიც იქნება უფრო გრძელვადიანი და იმ გამოცდილებას ასახავს, რაც ამ წლებში დაგვიგროვდა. სოფლის განვითარების ახალი ხედვა ევროკავშირის საუკეთესო გამოცდილებასა და პრაქტიკას დაეყრდნობა. ჩვენი მიზანია, ეკონომიკური მდგომარეობა გაუმჯობესდეს თანაბრად ყველასთვის, განვითარება იყოს ინკლუზიური და მოიცავდეს სოფლად მცხოვრები მოსახლების ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას. ჩვენ საკმაოდ დიდი ჩამორჩენა გვაქვს ქალაქსა და სოფლად მცხოვრები მოსახლების ცხოვრების დონეებს შორის, ჩვენ ამ განსხვავების აღმოფხვრაზე ვიმუშავებთ. მომავალი შვიდი წლის პრიორიტეტები ადგილობრივი მეწარმეობის ხელშეწყობას, დასაქმების გაზრდას და სოფლის განვითარებაში მოსახლეობის აქტიურ ჩართულობას ითვალისწინებს. სოფლის მეურნეობის პროდუქტების გადამუშავება, შენახვა, მარკეტინგი, მიწოდება, აგროტურიზმი, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება და ა.შ. სტრატეგიის ძირითადი მიმართულებები იქნება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
სოფლის განვითარების კონფერენცია ევროკავშირის გრძელვადიანი დახმარების ნაწილია, რომელიც ხელს უწყობს საქართველოში სოფლის განვითარების ეფექტიანი პოლიტიკის შექმნას  და სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკური შესაძლებლობების გაზრდას. სოფლის განვითარების პროგრამა ENPARD 2013 წლიდან ხორციელდება და მისი ბიუჯეტი 179.5 მილიონ ევროს შეადგენს.
„საქართველოს შეუძლია წარმატებით ისარგებლოს სოფლის განვითარების ევროპული გამოცდილებით. ევროკავშირი ხელს უწყობს საქართველოს სოფლის ეკონომიკური, სოციალური და გარემოსდაცვითი გამოწვევების მოგვარებას და სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის განვითარებას“, - აღნიშნა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში, კარლ ჰარცელმა,
„სოფლის განვითარება ასობით ათას ადამიანს, მათ შორის შორეული და ნაკლებგანვითარებული რეგიონების მაცხოვრებლებს, პრაქტიკულ ეკონომიკურ გადაწყვეტილებებს სთავაზობს. მოსახლეობის აქტიური მონაწილეობა სოფლის განვითარების უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა, რომელიც ხელს უწყობს მთავრობას პრიორიტეტების განსაზღვრაში, პოლიტიკის შემუშავებაში და მისი განხორციელების ქმედითი მექანიზმების შემოღებაში“,- განაცხადა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელმა საქართველოში, ლუიზა ვინტონმა.
სოფლის განვითარების კონფერენციას ევროკავშირის ქვეყნების ოფიციალური პირები და ექსპერტები დაესწრნენ. მათ შორის, ავსტრიის მდგრადი განვითარებისა და ტურიზმის ფედერალური სამინისტროს გენერალური დირექტორის მოადგილე მარკუს ჰოფნერი  და უნგრეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ყოფილი მთავარი წარმომადგენელი ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხებში ლასლო ვაჟდა.
კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა მსჯელობა, რომლიც პოლიტიკის შემუშავებისა და ინსტიტუციური მოწყობის საკითხებს შეეხო. კონფერენციის მონაწილეებმა განიხილეს საუკეთესო ევროპული პრაქტიკის საქართველოში გამოყენებისა და ქართული რეალობისათვის ადაპტირების მნიშვნელობა და გზები.

On 8 April 2019, with the participation of leading experts and policy-makers from Georgia and European Union (EU) member states, the international conference “Rural Development Policy 2020+. Translating European practice into Georgian reality” was held in Tbilisi. The organizer and host of the Rural Development Conference is the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. The event is supported by the European Union (EU) in partnership with the United Nations Development Program (UNDP).
The event was opened by the President of Georgia Salome Zurabishvili. Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia addressed the participants.
‘’Government of Georgia has developed the first National Rural Development Strategy (2017-2020) and started to implement it in accordance with the adopted action plan. Today we discuss the development of a new strategy document, which is focused on the long term goals and  based on the experience accumulated over the years. The new vision of rural development is grounded on the best EU practices in this field. Our goal is to improve economic situation equally for everyone, introduce inclusive growth translating in the improvement of economic conditions for people living in rural areas . Furhermore,  the standard of living lag far behind in rural areas in comparison to cities, we will make endeavours and work hard to eradicate the poverty. In the next seven years, we will focus on promoting local entrepreneurship and employment and increasing people’s engagement in the rural development process.Processing, storage, marketing, supply, agro-tourism, sustainable use of natural resources, etc. will be the main directions of the strategy " - said Levan Davitashvili.
The Rural Development Conference is part of the EU's long-term support to promote effective development of rural development in Georgia and increase economic opportunities for rural population. ENPARD has been implemented since 2013 and its budget amounts to 179.5 million euros.
‘’ European experience implemented in Georgia has demonstrated the benefits of a bottom-up approach in rural areas, empowering local people to take the development of their communities into their own hands . The EU supports Georgia to deal with economic, social and environmental challenges facing Georgian regions and is focused on the development of living conditions of rural population "  -Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia  said.
"The development of rural areas will offer practical economic solutions to hundreds of thousands of people, including those ones living in remote areas or less developed regions. Therefore, active participation of the population is a crucial precondition and help government to define priorities, develop policy and introduce effective mechanisms for its implementation "said Louisa Vinton, Head of the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia.
Rural Development Conference was attended by leading officials and experts  from EU Member States, including Markus Hopfner, Deputy Director General of the Federal Ministry of Sustainability and Tourism of the Republic of Austria; and Dr. Lászlo Sandor Vajda, Former Chief Negotiator for EU accession on behalf of the Ministry of Agriculture of Hungary.
Discussion was held within the frame  of the conference, where participants highlighted issues related to the policy development and institutional arrangement, ways of adapting successful European practices to Georgia’s realities.