ევროკავშირის ახალი პროექტი გარემოსდაცვითი სექტორის მხარდასაჭერად
გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და ევროკავშირმა დაიწყო ახალი პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს გარემოსდაცვითი სექტორის მხარდაჭერის გაძლიერებას საქართველოში. აღნიშნული პროექტის სახელწოდებაა „მხარდაჭერა საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი ვალდებულებების განსახორციელებლად“.
პროექტის გახსნის ღონისძიებაზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანმა ახალი პროექტის „მხარდაჭერა საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი ვალდებულებების განსახორციელებლად’’ მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და ევროკავშირს მადლობა გადაუხადა ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში ნაკისრი გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულების პროცესში მხარდაჭერისთვის.
“ევროკავშირი აძლიერებს თავის მხარდაჭერას საქართველოში გარემოს დაცვის მიმართულებით. ახალი პროექტი გულისხმობს გარემოს დაცვის, გარემოზე მავნე ზემოქმედების შემცირების და ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით ღონისძიებების გატარებას. პროექტი ითვალისწინებს ჯანსაღი, ეკოლოგიურად სუფთა გარემოს შექმნასა და მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვას გარემო პირობების გაუმჯობესების, ჯანსაღი და უსაფრთხო გარემო პირობების უზრუნველყოფის კუთხით”- განაცხადა ვინსენტ რეიმ, საქართველოში ევროკომისიის წარმომადგენლობის პროექტების განყოფილების ხელმძღვანელმა.
აღნიშნული პროექტის მიზანს საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში საქართველოს მიერ ნაკისრი გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
პროექტი 5 ძირითად კომპონენტს მოიცავს და ითვალისწინებს შემდეგ ქმედებებს:
- გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის კანონპროექტის შესაბამისი კანონქვემდებარე აქტების შემუშავებას
- საზღვაო გარემოს ეროვნული სტრატეგიისა და მოქმედებათა პროგრამის შემუშავებას
- შესაძლებლობათა გაძლიერებას ასოცირების შესახებ შეთანხმების აქროლადი ორგანული ნაერთების (VOCs, აონ-ები) დირექტივების ვალდებულებების აღსრულებისა და ჰაერის ხარისხთან დაკავშირებული დებულებების განხორციელებისთვის
- ზურმუხტის ქსელის განვითარებასა და ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის ეროვნული სისტემის (NBMS) ინდიკატორების დანერგვას
- ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებულ სხვა ვალდებულებების განხორციელებას.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ხატია წილოსანმა ვრცლად ისაუბრა გარემოს დაცვის სფეროში სახელმწიფოს მიერ გატარებულ პოლიტიკაზე, განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
ხატია წილოსანმა ახალი პროექტის „მხარდაჭერა საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი ვალდებულებების განსახორციელებლად’’ მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და ევროკავშირის და საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებს მადლობა გადაუხადა ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში ნაკისრი გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულების პროცესში მხარდაჭერისთვის.
ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან თანამშრომლობითა და საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, სსიპ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს უშუალო ჩართულობით გაიმართა.
ღონისძიებას აგრეთვე, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus), ნაკრესი - სახეობათა კონსერვაციის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები – საქართველო, ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF), ფონდი „კავკასიის ეკოლოგია“, ბენზინგასამართი სადგურების მფლობელების და შესაბამისი ბიზნეს ასოციაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the European Union launched a new project aimed at raising support to the environmental sector in Georgia. The project is called "Support for implementation of environmental commitments to the Association Agreement between Georgia and the European Union" (EU-Georgia Association Agreement).
At the launch of the project, Khatia Tsilosani, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, underlined the importance of the EU project ‘’Support to implementation of the Environmental provisions of the EU-Georgia Association Agreement” and expressed appreciation to the representatives of the EU for providing support to the Ministry in the implementation of environmental commitments taken under the Association Agreement.
Vincent Rey, Head of Cooperation at the Delegation of the European Union to Georgia said: “The EU is stepping up its support to the environmental sector. This new project will help to better protect Georgian nature, decrease pollution and improve the quality of the air. It aims to promote a better Georgia more protective of its environment and of the health of its citizens”.
About the project
The main focus of the project is to bring support in the implementation process of Georgia's environmental commitments under the EU-Georgia Association Agreement.
The project is composed of 5 key components that include the following activities:
Developing  National Strategy for Marine Environment and Action Program
Preparing draft bylaws for environmental liability law
Capacity Building for implementation of the Directives on Volatile Organic Compounds (VOCs) and implementation of the provisions related to air quality under the Association Agreement
Development of the Emerald Network and Introduction of indicators for national biodiversity monitoring system (NBMS)
Fulfilment of other obligations under the Association Agreement with the EU
The environmental policy, plans and reforms implemented by Georgian Government, as well as measures undertaken by the Ministry was brought forward by the Deputy Minister at the meeting.
Khatia Tsilosani underlined the importance of the EU project ‘’Support to implementation of the Environmental provisions of the EU-Georgia Association Agreement” and expressed application to the representatives of the EU and International Organizations for providing support to the Ministry in the implementation of environmental commitments taken under the Association Agreement.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture organized the event in cooperation with the EU Delegation in Georgia and Parliamentary Committee on Environment and Natural Resources, Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Regional Development and Infrastructure, National Center for Disease Control and Public Health, LEPL Technical and Construction Supervision Agency (TCSA) of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The representatives of UNDP, German Society for International Cooperation (GIZ), Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC Caucasus), the Greens Movement / Friends of the Earth - Georgia, Nacres - Biodiversity Conservation and Research Center the World Wildlife Fund (WWF), Foundation "Caucasus Environment", owners of petrol stations and business association attended the event.