საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინიტროში საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის ჩინეთის დახმარების პროექტის „აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის აღჭურვილობა“ ფარგლებში გადმოცემული ტექნიკის მიღების დოკუმენტის გაფორმდა.
საქართველოს მხრიდან დოკუმენტს ხელი მოაწერა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, ხოლო ჩინეთის მხრიდან, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, ძი იანჩიმ.
ლევან დავითაშვილმა მადლობა გადაუხადა ელჩს მხარდაჭერისთვის და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო-ჩინეთს შორის თანამშრომლობა უკანასკნელ წლებში მრავალი მიმართულებით გაღრმავდა.
„ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკამ საქართველოს მორიგი დახმარება აღმოუჩინა. მიღებული ტექნიკა მნიშვნელოვნად დაგვეხმარება აზიურ ფაროსანასთან და სხვა დაავადებებთან ბრძოლის ღონისძიებებში. ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობის მხრიდან არაერთი დახმარება გვაქვს მიღებული, რაც ჩვენს ქვეყნებს შორის მეგობრობისა და მჭიდრო თანამშრომლობის დადასტურებაა“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
„ჩინეთის მთავრობა შესაძლებლობის ფარგლებში ეხმარება საქართველოს აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლაში. ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ჩვენს მიერ გადმოცემული აღჭურვილობა ქვეყანას პრობლემის გადაჭრაში დაეხმარება, რაც პერსპექტივაში ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის დარგის შეუფერხებელ განვითარებას“, - განაცხადა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში ძი იანჩიმ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი ესწრებოდა

Under the China Assistance Project "Equipment for Combating Asian Stink Bug", the transfer document upon delivery of equipment was signed between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and Government of the People's Republic of China
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Georgia, Ji Yanchi signed the document.
Levan Davitashvili thanked the Ambassador, expressed appreciation to the support provided from Chinese side and noted, that cooperation between Georgia and China has been strengthened in a number of directions over the last years.
" China has provided further assistance to Georgia. Moreover, the delivered equipment will significantly contribute to fight against the Asian stink bug, also to combat various other diseases. We have received an assistance from the Government of China for a number of times, that is a confirmation of friendship and close cooperation between our countries "said Levan Davitashvili.
"The Chinese government within its competence helps Georgia in the fight against the Asian stink bug. The equipment delivered to Georgian side will help the country to solve the Asian stink bug related problem and facilitate to the uninterrupted development of agriculture in the long-term perspective "said the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Georgia Ji Yanchi.