რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთისა და მესტიის მუნიციპალიტეტის ცხოველთა დაავადებებისგან თავისუფალ ზონად გამოცხადების პროგრამის განხილვა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, იური ნოზაძე რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონისა და მესტიის მუნიციპალიტეტის ცხოველთა ძირითადი დაავადებებისგან თავისუფალ ზონად ჩამოყალიბების 2019-2022 წლების პროგრამის განხილვას დაესწრო.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთის რეგიონისა და მესტიის მუნიციპალიტეტის ცხოველთა დაავადებებისგან თავისუფალ ზონად გამოცხადებას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება ცხოველთა ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის, ასევე ვეტერინარული კეთილსაიმედოობის დაცვის კუთხით.
„ეს არის ამბიციური პროექტი, რომელიც სხვა რეგიონებისთვის დამატებითი სტიმულის მიმცემი გახდება და ცხოველთა სხვადასხვა დაავადების საწინააღმდეგოდ ვეტერინარული კონტროლის განხორციელებას, ეკოლოგიური ბალანსის შენარჩუნებას და გარემოს დაცვას შეუწყობს ხელს“, - განაცხადა იური ნოზაძემ  პროგრამის შეფასებისას.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამის განხორციელებაში, სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, კერძო სექტორიც იქნება ჩართული, მათ შორის, ქართულ-ესპანური კომპანია Native Georgian, რომელიც ქართული მთის ღორის ჯიშის გადარჩენაზე მუშაობს.
შეხვედრის ფარგლებში, მეცხოველეობის მიმართულების ფერმერული მეურნეობების განვითარების საკითხები განიხილეს და ქვეყანაში მეცხოველეობის დარგის პოტენციალზე, დარგის განვითარების პერსპექტივებსა და აღნიშნული მიმართულებით ინვესტირების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს.
მონაწილე მხარეებმა რაჭის რეგიონში კომპანია „ბლაუნშტაინ ჯორჯიაზეც’’ ისაუბრეს და აღნიშნეს, რომ მსგავსი კომპანიები რეგიონში ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებას,  ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას,  ბიზნესგარემოს გაჯანსაღება - სტიმულირებას უწყობს ხელს.
საქართველოს მთიანი რეგიონების განვითარების კონტექსტში ტურისტული პოტენციალის გამოყენების შესაძლებლობებიც განიხილეს და აღნიშნეს, რომ რეგიონის გაჯანსაღება ხელს შეუწყობს ტურისტების მოზიდვასა და  ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას.

Establishing Disease Free Zone in Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and Mestia Municipality
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze attended the meeting, where the National Strategy for Establishing Disease Free Zone in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region and Mestia Municipality 2019-2022 was discussed.
The Deputy Minister noted, that in terms of animal health protection and veterinary well-being, announcing Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and Mestia municipality as animal disease free zones is of utmost importance.
Yuri Nozadze declared: ‘’ This is an ambitious project that will provide an additional incentive in other regions, which in turn will facilitate to conduct veterinary control against various infectious diseases , maintain ecological balance and protect the environment ’.
It is worth mentioning, that private sector will be also engaged along with the state agencies in the implementation of the project, including Georgian-Spanish company ‘’Native Georgian’’ which aims to protect and preserve Georgian pig breed variety.
Under the frame of the meeting, the issues related to the development of breeding farms along with the possibilities, future prospects of livestock development and investment opportunities were discussed at the meeting.
Participants were also focused on the agricultural development activities and underlined the importance of the company ‘’Blaunstein Georgia’’ which operates in Racha region and noted that similar companies will promote the employment of local population, improve economic conditions and business environment in the region.
The possibilities for tourism potential development of mountainous regions of Georgia were also discussed by participants who noted, that development of the region will attract more tourists and improve tourism infrastructure.