ლევან დავითაშვილი: „კრწანისის ტყე-პარკი იქნება გამორჩეული ადგილი“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, კრწანისის ტყე-პარკში, ბიომრავალფეროვნების პროგრამის პრეზენტაცია წარმოადგინა.
„კრწანისის ტყე-პარკი იქნება გამორჩეული ადგილი ეკოლოგიის თვალსაზრისით, როგორც ადგილობრივი მოსახლეობისთვის, ისე ტურისტებისთვის. ეს იქნება ადგილი, სადაც ჩვენ გვექნება როგორც ფლორის, ისე ფაუნის სახეობების მონახულების საშუალება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ტყე-პარკში წარმოდგენილი იქნება არა მარტო არსებული უნიკალური ფლორა და ფაუნა, არამედ გაშენდება მცენარეები წითელი ნუსხიდან. ამავე დროს, აღდგება კრწანისის ტყე-პარკის ბუნებრივი ფუნქცია – რეკრეაციული სივრცე, ტყე-პარკი ღია იქნება და გადაადგილება მხოლოდ ფეხით, ველოსიპედით ან ელექტრომობილით იქნება დაშვებული.
„ძალიან მოკლედ მინდა წარმოგიდგინოთ პრეზენტაცია და მოგახსენოთ იმ გამოწვევების შესახებ, რომლის წინაშეც ვდგავართ; გაგაცნობთ იმ ხედვას, რომელიც გვაქვს ბიომრავალფეროვნების აღდგენის პროგრამის განსახორციელებლად.
მოგეხსენებათ, დღეის მდგომარეობით, სათბობ და მერქნულ მასალაზე მოთხოვნიდან გამომდინარე ტყეზე ზეწოლა დიდია;
გარკვეულის საფრთხეების წინაშეა ფაუნის ადგილობრივ სახეობათა პოპულაციები; არაორგანიზებულია სამონადირეო და სათევზაო დარგი ამ საფრთხეების ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილია;
დასამალი არ არის, რომ დღეისათვის სამეცნიერო კვლევების და მონიტორინგის მნიშვნელოვანი სიმწირეა; ასევე დასარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა.
ყოველივე ზემოაღნიშნული წარმოადგენს იმ გამოწვევებს, რომლებსაც უნდა გავუმკლავდეთ და სისტემური ქმედებებით მივიღოთ ახალი რეალობა, სადაც ბიომრავალფეროვნება იქნება აღდგენილი და დაცული.
სამინისტროს უწყება - „ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო“ იქნება ის რგოლი, რომელიც ბიომრავალფეროვნების აღდგენის მიმართულებით გაააქტიურებს მუშაობას და ახალი პროგრამის განხორციელებას დაიწყებს.
აღსანიშნავია, რომ 2017 წელს გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) პროგრამის „ველური ბუნების მდგრადი მართვის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში დაიგეგმა ორი ღონისძიება:
• არსებული სამართლებრივი სივრცის შეფასება და მისი მოწესრიგების  დაგეგმვა;
• ველური ბუნების მდგრადი მართვის პრაქტიკული მოდელირება.
FAO-ს ექსპერტთა  ჯგუფის  2018 წლის ძირითადი რეკომენდაცია იყო, უკვე არსებული ინსტიტუციის ბაზაზე შექმნილიყო  ველური ბუნების  მართვის ორგანო.
ჩვენ წინაშე მდგარი გამოწვევებისა და FAO-ს ექსპერტთა  ჯგუფის  რეკომენდაციის გათვალისწინებით, საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 15 თებერვლის 86-ე დადგენილებით გადაწყდა  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  სსიპ „ეროვნული საშენი მეურნეობის“ ბაზაზე, მისი რეორგანიზების გზით, ჩამოყალიბებულიყო სსიპ „ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო“
სააგენტოს მიზნები და ამოცანები უკვე გაწერილია. ესენია:
• სახეობათა და მათი ჰაბიტატის აღრიცხვა და მონიტორინგი;
• სახეობათა  აღწარმოებისთვის საჭირო სამუშაო გენოფონდის შექმნა;
• სახეობათა აღწარმოებისა და ჰაბიტატების აღდგენის დაგეგმვა;
• კერძო სექტორისთვის სადედე ჯგუფებისა და საკონსულტაციო მომსახურებების მიწოდება;
• სალიცენზიო ფართობების იდენტიფიცირება და სალიცენზიო პირობების შემუშავება სახეობათა და ჰაბიტატების კუთხით;

Levan Davitashvili: "Krtsanisi forest-park will be a remarkable place"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili delivered a presentation on the biodiversity program in Krtsanisi Forest Park.
" From the ecological point of view, Krtsanisi Forest Park will be a remarkable place for local residents and tourists, a place where all visitors will have an opportunity to see different species of flora and fauna" said Levan Davitashvili.
The visitors will be able to see unique species of flora and fauna, moreover, plants included in the red list will be planted in Krtsanisi forest-park, furthermore, the function of the park will be restored , recreational facility and forest-park will be open for all visitors where they can walk, ride bicycle or electric motor.
"I would like to make a brief presentation and highlight challenges we face; We will introduce you with the vision on how to implement the Biodiversity Restoration Program. It is worth mentioning that, as a result of the demand on fuels and timber resources forests are under great pressure.
Some local species of fauna face threat which is mostly related to the unorganized hunting and irrational fishing practices. Moreover, lack of scientific research as well as monitoring is obvious. The legislative base should be regulated as well.
We have to deal with the challenges and take consistent actions to get a new reality, restore and protect biodiversity. "National Wildlife Agency" will implement a new program and will take important steps to restore biodiversity.
In 2017, under the frame of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) program " “Capacity Building for Sustainable Wildlife Management in Georgia" two events were planned:
Assessment of existing legal space and planning its arrangement;
Practical modeling of Sustainable Wildlife Management
The FAO Expert Group gave a recommendation to establish a wildlife management body in the existing institution in 2018.
Considering existing challenges, as well as, recommendation provided by FAO Expert Group, under the decision of the Government of Georgia according to the Decree Resolution 86, February 15, 2019, under the reorganization, the LEPL "National Wildlife Agency" will be established on the basis of the LEPL "National Nursery Farm" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The goals and objectives of the Agency are already defined:
Recording and monitoring of species and their habitats;
Creating a gene pool to conduct a survey for further restoration of species and habitats;
Habitat Restoration Planning
Providing private sector with consulting services and mother groups.
Identification of license areas and development of license conditions in terms of species and habitats;