აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, 2014 წლიდან დღემდე, ანაზღაურებული ზარალი 35 მილიონ ლარზე მეტია
2019 წელს, აგროდაზღვევის პროგრამისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 8 მილიონი ლარი გამოიყო. დღეის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 4 217 პოლისი, საიდანაც 3,381 პოლისი კახეთის რეგიონში გაიცა.
მიმდინარე წელს, აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულია 8 სადაზღვევო კომპანია. სურვილის შემთხვევაში, პროგრამაში ჩართვა საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედ ყველა ლიცენზირებულ სადაზღვევო კომპანიას შეუძლია.
2019 წელს, წინა წლების მსგავსად, სახელმწიფო სადაზღვევო პოლისის ღირებულების თანადაფინანსებას ყველა კულტურაზე 70%-ით, ხოლო ვაზზე 50% - ით განახორციელებს.
აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართვა შეუძლია ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში არაუმეტეს 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე ნებისმიერ ბენეფიციარი, რომელიც ფლობს მაგალითად 30 ან 100 ჰა ფართობის ნაკვეთს, 5 ჰა მიწის ნაკვეთის დაზღვევისას შეძლებს სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება მიიღოს.
აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, სადაზღვევო პოლისი ფარავს შემდეგ სადაზღვევო რისკებს: სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი და საშემოდგომო ყინვა (ციტრუსოვანი კულტურებისთვის).
წლიდან წლამდე პროექტი ცვლილებებს განიცდის და საერთაშორისო სტანდარტის გათვალისწინებით იხვეწება. 2018 წელს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში შევიდა ცვლილება, რომლის თანახმად, დაზღვევას ექვემდებარება მხოლოდ სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში დარეგისტრირებულ მიწის ნაკვეთზე მოყვანილი მოსავალი. აღნიშნული ცვლილება 2019 წელსაც იმოქმედებს. მოცდის პერიოდი და სადაზღვევო პოლისის გაცემის თარიღიდან 4 დღის ვადითაა განსაზღვრული.
2014- 2018 წლებში აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში:
- გაცემულია 81 453 პოლისი
- დაზღვეულია 71 413 ჰა ფართობი
- დაიზღვა საერთო ჯამში 551 366 395 ლარის მოსავალი
- დაზღვევის მომსახურებაში გადასახდელი თანხიდან, სახელმწიფომ 33 854 463 ლარის სუბსიდირება მოახდინა.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა 2014 წელს დაიწყო. დაწყების დღიდან დღემდე, აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში ანაზღაურებული ზარალი 35 304 952 მლნ. ლარს შეადგენს.
პროგრამის მიზანი აგროსექტორში სადაზღვევო ბაზრის განვითარება, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის ხელშეწყობა და სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობით დაკავებული პირებისთვის შემოსავლის შენარჩუნება და რისკების (სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი, საშემოდგომო ყინვა) შემცირებაა.

Under the Agro Insurance Program, from 2014 till now, reimbursement received after deducting loss amounted to 35 million GEL
In 2019, GEL 8 million was allocated from the state budget for agro insurance program. According to the current data, under the insurance program, 4 217 policies have been issued throughout Georgia, 3,381 policies were issued in Kakheti region.
In the current year, 8 insurance companies are involved in the State Agro Insurance Program. All the licensed insurance companies operating in the territory can participate in the program in case if they wish.
In 2019, like in the previous years, the co-financing of the state insurance policy will be 70% for all crops and 50% for vine.
The natural person or legal entity which has an agricultural land plot no more than 5 hectares in his ownership (no more than 30 hectares in case of wheat harvest insurance) might be involved in the agro insurance program. Furthermore, any beneficiary who owns 30 or 100 hectares of land plot, will receive state co-financing if he insures at least 5 hectares of land.
Under the frame of the Agro Insurance Program, the insurance policy covers the following insurance risks: hail, flood, storm and fall frost (for citrus).
The project is undergoing changes each year and is improving on the basis of the international standard. In 2018, under the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the amendment was introduced into the State Agro Insurance Program, according to which , the crop grown on the land plot which is registered in the National Agency of Public Registry is the subject of insurance.
. This change will remain unchanged in 2019. The period of time is determined by the day farmers start their insurance and will cover 4 days .
Under the frame of the Agro Insurance Program in 2014- 2018:
• 81 453 policies were issued
• 71 413 ha of area is insured
• crop harvest with total amount of 551 366 395 GEL was insured
• The state has subsidized 33 854 463 GEL from the amount paid on the insurance service.
The agro insurance program was put into force in 2014. From the date of launch of the Agro Insurance Program, the reimbursement of farmers loss amounts to 35 304 952 million. GEL.
The program is meant to develop the insurance market in the agricultural sector, promote agricultural activities, retain income for individuals who are employed in the agricultural sector and reduce risks associated with (hail, flood, storm, autumn frosts).