საქართველოში ნარჩენების ინტეგრირებული მართვის სისტემის განხორციელების მხარდაჭერის შესახებ პროექტის მიმდინარეობა განიხილეს
სასტუმროში „Holiday Inn“ გამართულ შეხვედრაზე შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს  (SIDA) პროექტის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს. აღნიშნული პროექტი საქართველოში ნარჩენების ინტეგრირებული მართვის სისტემის განხორციელების მხარდაჭერასა და შესაძლებლობების ზრდას ითვალისწინებს.
შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა და შვედეთის საელჩოს საქართველოში, შვედეთის განვითარების სააგენტოსა და შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოს  გარემოს დაცვის სფეროში გაწეული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
„საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით განსაზღვრული ვალდებულებების განხორციელება გარემოს დაცვის სფეროში ჩვენთვის უმნიშვნელოვანეს მიზანს წარმოადგენს. ვაფასებთ თქვენს მხარდაჭერას ნარჩენების მართვის კუთხით განხორციელებულ პროექტებში. სასწავლო ტურების ფარგლებში შვედეთის გამოცდილების გაზიარება მნიშვნელოვნად დაეხმარა სამინისტროს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების კანონქვემდებარე აქტების, სახიფათო ნარჩენების ეროვნული სისტემისა და ბიოდეგრადირებადი ნარჩენების მართვის სტრატეგიის შემუშავებაში“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოსთან ნარჩენების მართვის სფეროში თანამშრომლობით განხორციელებული მიმდინარე პროექტი ფოკუსირებულია სახიფათო და ბიოდეგრადირებადი ნარჩენების ეფექტიანად მართვაზე და შესაბამისი დაინტერესებული საჯარო და კერძო სექტორის შესაძლებლობის გაძლიერებაზე.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის ორგანიზაციის, შპს თბილსერვის ჯგუფისა და შპს საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Project to provide support measures towards implementation of the integrated waste management system in Georgia
The meeting was held at the hotel ‘’Holiday Inn’’, where participants discussed a project of the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA). The project envisages capacity-building and support measures towards implementation of integrated waste management system in Georgia. The importance of project was underlined by participants.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili made a welcoming speech and expressed his gratitude to the Swedish Embassy in Georgia, Swedish Development Agency and Swedish Environmental Protection Agency for their support in the environmental field.
"Implementation of environmental commitments taken under the EU-Georgia Association Agreement is of utmost importance for us. We appreciate your support in the waste management projects. The exchange of Swedish experience under the frame of the study tours will significantly help the Ministry to develop the Extended Producer Responsibility legal acts, National Hazardous Waste Management System and Biodegradable Waste Management Strategy" said Solomon Pavliashvili.
The current project implemented in cooperation with the Swedish Environmental Protection Agency in the field of waste management focuses on the efficient management of hazardous and biodegradable waste and strengthens the potential between public and private sectors.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Swedish International Development Cooperation, Ltd Tbilservice Group and Solid Waste Management Company of Georgia attended the meeting.Â