ლევან დავითაშვილი ბუქარესტში გამართულ მინისტერიალში მონაწილეობდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა 21 მაისს, ქალაქ ბუქარესტში გამართულ მინისტერიალში ,,საერთო საზღვაო დღის წესრიგი შავი ზღვისთვის" მიიღო მონაწილეობა.
ევროკომისიისა და რუმინეთის მთავრობის ორგანიზებით გამართული მინისტერიალის ფარგლებში დამტკიცდა შავი ზღვის საერთო დღის წესრიგი, რომელიც შავი ზღვის აუზის ქვეყნების და ევროკომისიის აქტიური მონაწილეობით შემუშავდა. დოკუმენტის მიზნად ისახავს ხელი შეეწყოს ზღვის რესურსების მდგრად მართვას, შავი ზღვის დაბინძურების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით ერთობლივი ღონისძიებების ჩატარებას, ასევე ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების მიზნით შესაბამისი კვლევების და ღონისძიებების დაგეგმვა-განხორციელებას.
ევროკომისია მოახდენს დაგეგმილი აქტივობების კოორდინაციას, ასევე შეიმუშავებს კონკრეტულ წინადადებებს დღის წესრიგის შესრულების უზრუნველსაყოფად. აღსანიშნავია, რომ დოკუმენტში ასახულია ის გამოწვევები და საჭიროებები, რაც შავი ზღვის აუზის ქვეყნებს, მათ შორის, საქართველოს აქვს.
მინისტერიალში მონაწილეობდნენ ევროკომისარი გარემოს დაცვის, საზღვაო საქმეთა და მეთევზეობის საკითხებში - კარმენუ ველა, შავი ზღვის აუზის ქვეყნების გარემოსდაცვის მინისტრები და სხვა მაღალი თანამდებობის პირები, ასევე დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების წარმომადგენლები.

Levan Davitashvili took part in the Ministerial meeting in Bucharest
On May 21, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili participated in the Ministerial Meeting in Bucharest.
The Ministerial meeting organized by the European Commission and the Government of Romania aimed to adopt the Common Maritime Agenda for Black Sea region countries. The document adopted with the active participation of the Black Sea countries and European Commission aims to support sustainable management of marine resources, conduct joint activities in the fight against the black sea pollution, also to plan and implement relevant research to maintain the biodiversity in the country.
The European Commission will coordinate planned activities and develop specific proposals to ensure the fulfillment of the agenda. Challenges as well as needs of the Black Sea basin countries, including Georgia are included in the document.
The European Commissioner for Environment, Maritime Affairs and Fisheries, Karmenu Vella, Ministers of Environmental Protection from Black Sea countries and other high rank officials, representatives of diplomatic corps and international financial institutions participated in the Ministerial meeting.