შეხვედრა ახალგაზრდა ფერმერებთან
„სოფლის მეურნეობაში ახალგაზრდების ჩართვა ძალიან მნიშვნელოვანია. სწორედ ახალგაზრდები არიან სოფლის მეურნეობის განვითარების მთავარი მამოძრავებელი ძალა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საქართველოს  ფერმერთა  ასოციაციის (GFA) ახალგაზრდა  ფერმერებთან გამართულ შეხვედრაზე.
სასტუმროში „ჰოლიდეი ინ“, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის (GFA) ორგანიზებით გამართულ შეხვედრას  საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე დაესწრო. მთავრობის მეთაურმა ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის განვითარების პერსპექტივაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ აგრარული სფერო თავის სიტყვას აუცილებლად იტყვის ქვეყნის ეროვნული ეკონომიკის განვითარებაში და 21-ე საუკუნეში იქნება წარმატებული, თანამედროვე ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული.
შეხვედრაზე ლევან დავითაშვილმა ცოდნის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და პროფესიული უნარებით ფერმერთა შესაძლებლობების გაძლიერებაზე ისაუბრა.
„ბოლო წლების ტენდენციას თუ დავაკვირდებით, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა მათთვის სულ უფრო მეტად საინტერესო ხდება. ფერმერობა ადვილი არაა, ფერმერს მეწარმეობის ყველა რისკთან ერთად, ბუნებრივ რისკებთან გამკლავებაც უხდება, ამიტომ ფერმერობა არის საკმაოდ რთული და ამას დიდი სიმამაცე და სითამამე სჭირდება. მადლიერი ვარ, რომ თქვენთან ერთად მიწევს საქმის კეთება",- განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ახალგაზრდა ფერმერებთან შეხვედრა კითხვა პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა და მას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი ესწრებოდა.
ღონისძიების ფარგლებში, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის (GFA) მიერ შემუშავებული წიგნის „მეცხოველეობა-მეფრინველეობა - წარმოების ტექნოლოგია“  პრეზენტაცია გაიმართა. წიგნის გამოცემა ფონდის „კონსტანტა“ და საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.

Meeting with young farmers
"Engaging young people in the agriculture is very important. The youth are the main driving force in the development of agriculture " said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili at the meeting with young Farmers Association of Georgia (GFA).
The Prime Minister of Georgia Mamuka Bakhtadze attended the meeting organized by the Georgian Farmers Association (GFA) at the Hotel "Holiday Inn". The PM highlighted prospects for agricultural and rural development and noted, that agrarian sector will definitely say its word in the economic development of the country and the 21st century will be successful and based on modern technologies.
At the meeting Levan Davitashvili have been focused on farmers to enhance their capacities and develop professional skills and underlined the role of knowledge in this regard.
"Considering the latest trends observed in recent years, farmers are getting more interested and engaged in the agricultural activities. Farming is not easy, as farmers have to deal with the risks related to the entrepreneurship and production as well as natural disasters, accordingly farming is a rather difficult job and requires strength and great courage. I am grateful to do business with you "said Levan Davitashvili.
Mikheil Batiashvili, Minister of Education, Science, Culture and Sport attended the meeting with young farmers, which included a Q&A session.
The meeting also included a presentation of the book "Livestock-Poultry-Production Technology - Production Technology" developed by the Georgian Farmers Association (GFA). The financial support to publish the book was provided by the Reserve Fund of the President and fund "Constanta.