26 მაისის აღსანიშნავი ღონისძიებები ახალციხეში
ღონისძიებებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, სამცხე-ჯავახეთის რწმუნებული ბესიკ ამირანაშვილი, ახალციხისა და ადიგენის მაჟორიტარი დეპუტატი გიორგი კოპაძე და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებიან.
"26 მაისი, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე, ჩვენი ქვეყნისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი დღეა და მინდა მივულოცო საქართველოს ყველა მოქალაქეს ეს დღესასწაული. წელს, საზეიმო ღონისძიების კონცეფცია ცოდნის გაზიარებას ეფუძნება. შესაბამისად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ყველა ღონისძიებას ამ შინაარსით ახორციელებს. კიდევ ერთხელ, მიდა მივულოცო ყველას საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე, წინსვლა და წარმატება ვუსურვო ჩვენ ქვეყანას. "- განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ.
26 მაისს, რაბათის ციხე რამდენიმე თემატურ ზონად - შემეცნებით, გასართობ, კულტურულ და საგამოფენო სივრცეებად არის დაყოფილი. მოწყობილია საქართველოს დაცული ტერიტორიების და ეროვნული პარკების საინფორმაციო სტენდები. სკოლის მოსწავლეები მართავენ პრეზენტაციებს თემაზე „საქართველოს დაცული ტერიტორიები".
ღონისძიების ფარგლებში, დაცული ტერიტორიების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის, დაჯილდოვდებიან ყველაზე სტაჟიანი, ნორჩი და პირველი ქალი რეინჯერები.
ღონისძიების ფარგლებში, ადგილობრივი წარმოების პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა იმართება.
საგამოფენო სივრცეში ქართული თეატრის, კინოსა და მუსიკის შესახებ ინსტალაციები და გამოფენება გაერთიანებული. ეწყობა თეატრალიზებული მუსიკალური წარმოდგენები.
გასართობ სივრცეში ასევე განთავსებულია საბავშვო კუთხე, სადაც მთელი დღის განმავლობაში საბავშვო-შემეცნებითი გასართობი აქტივობები და სპორტული შეჯიბრებები იმართება
მთავარ სცენაზე კონცერტი მიმდინარეობს, რომელშიც ადგილობრივი ანსამბლები და შემოქმედებითი კოლექტივები მონაწილეობენ.
ზუსტად 17:10 საათზე, იმ დროს, როდესაც 1918 წელს საქართველოს დამოუკიდებლობა გამოცხადდა, საქართველოს ეროვნული ჰიმნი შესრულდება.

The Independence Day of Georgia May 26 marked by solemn events in Akhaltsikhe
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Yuri Nozadze, Ambassador of Samtskhe-Javakheti Besik Amiranashvili, Akhaltsikhe and Adigeni majoritarian MP Giorgi Kopadze and representatives of local government attend the events."May 26, Georgia's Independence Day is one of the most important days for our country and I would like to congratulate every citizen of Georgia on this holiday. I would like to note, that the concept of ceremonial event is based on the knowledge sharing, accordingly, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture implements series of festivities and various outdoor events under the context of knowledge sharing. Once again, I congratulate everyone on the Independence Day of Georgia and I wish Georgia further success as it moves forward. "said Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Yuri Nozadze.
On May 26, several thematic areas are arranged in Rabati Castle, including awareness rising, entertainment, cultural and exhibition spaces. The exhibition stand is arranged for visitors for sharing information on Georgian Protected Areas and National Parks. The school children make presentations on the Protected Areas of Georgia".
Within the event, the first female rangers - those who are long and widely experienced and younger ones will be awarded for making a significant and notable contribution in the development of protected areas.
Within the event, the exhibition and sale of local products will be held.
The exhibition space includes Georgian theater, cinema, sound art or music installations, exhibitions, theatrical musical performances.
In the entertainment space there is also a corner for children where best cognitive entertainment activities, games and sports competitions are held throughout the day.
The concert is on the main scene where local ensembles and crews participate.
Georgia's independence was declared in 1918, in consequence, Georgian national anthem will be played at 17:10, when country’s independence was recognized for the first time.