ლევან დავითაშვილი: „ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით კახეთის რეგიონის პოტენციალი დიდია“
„ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით კახეთის რეგიონის პოტენციალი, როგორც ბუნებრივი რესურსების გამოყენების, ისე სოფლის მეურნეობის თვალსაზრისით, დიდია. კახეთს გააჩნია ძალიან ბევრი მიმართულება, ეს არის ტრადიციული დარგები: მევენახეობა, მეღვინეობა, ტრადიციული კურკოვანი კულტურები; თუმცა, ძალიან მნიშვნელოვანია ახალი კულტურების განვითარების  ხელშეწყობა. მაგალითად, ზეთისხილის კულტურა, რომელიც ბოლო წლებში ინტენსიურად ვითარდება. ასევე, კაკლოვანი კულტურების, როგორიცაა  კაკალი, ნუში, ფისტა და ა.შ.“, - ამის შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა კახეთის საერთაშორისო რეგიონალურ საინვესტიციო ფორუმზე განაცხადა.
მინისტრმა ფორუმზე ყურადღება  კახეთში არსებულ დაცულ ტერიტორიებზე  გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ეკოტურიზმის განვითარება კახეთში ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენ გვაქვს ღვინის ტურიზმის დიდი პოტენციალი, რომლის რეალიზების პირველი ელემენტები უკვე სახეზეა. კახეთში ასევე შესაძლებელია ეკოტურისტული ობიექტების განვითარება როგორც დაცული ტერიტორიების ფარგლებში, ასევე,  დაცული ტერიტორიების მიღმა, რაც ადგილობრივ მოსახლეობას დამატებით ალტერნატიულ შემოსავლის წყაროს გაუჩენს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: "Kakheti region has a great potential and capacity to attract investments"
to attract investments and is powered by an impressive agricultural field system, including traditional fields: viticulture, winemaking, traditional kernel crops, although,  we admit that, support for planting and developing new crops is of utmost importance. Accordingly,  olive crops which has been developing in recent years, as well as walnut crops, such as nuts, hazelnuts, pistachio etc. are a clear example of intensive crop farming in the region" said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili , while delivering his speech at the International Regional Investment Forum in Kakheti.
The importance of protected areas in Kakheti region with special focus on the development of ecotourism was also underlined by the Minister at the forum.
"We have a great potential of wine tourism, which has already emerged in the region. Development of eco-tourism within and beyond protected areas is also possible, that will bring an additional revenue to local population " - stated Levan Davitashvili.