გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტიქიით დაზარალებული ფერმერებისთვის USAID 1 მლნ დოლარს გამოყოფს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, USAID-ის პროექტს „ზრდა საქართვლოში“ და შიდა ქართლის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციას შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა, USAID-ის პროექტის „ზრდა საქართვლოში“ ხელმძღვანელმა ბრაიან კინგმა და შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა მოაწერეს.
მემორანდუმის ფარგლებში, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობა, რომელიც სეტყვის შედეგად დაზარალდა, დახმარებას მიიღებს.
„მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ამერიკის მთავრობას  მყისიერი თანადგომისთვის. ჩვენ მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობა გვაკავშირებს. შიდა ქართლში ძლიერი სეტყვის შედეგად საგანგებო ვითარება შეიქმნა. მოსახლეობის უდიდესი ნაწილს მოსავალი სრულად გაუნადგურდა. გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლობის მხარდაჭერა ჩვენთვის ნომერ პირველი პრიორიტეტია. ჩვენ მივიღეთ მხარდაჭერა აშშ-ის მთავრობის მხრიდან; საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის „ზრდა“ ფარგლებში, გორისა და ქარელის მოსახელობა ფინანსურ დახმარებას მიიღებს საარსებო წყაროს უზრუნველსაყოფად. მათ საშუალება მიეცემათ განაახლონ სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა. ეს არის ქართული და ამერიკული მხარეების მიერ შექმნილი სწრაფი რეაგირების პროექტი, რომლითაც ჩვენს ხალხს მიზნობრივ დახმარებას გავუწევთ“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
„მოხარული ვარ, რომ გვაქვს შესაძლებლობა დავეხმაროთ ქართველ ფერმერებს კრიტიკული ზარალის ანაზღაურებაში. ჩვენი მხარდაჭერის ბიუჯეტი 1 მლნ დოლარია. დახმარების ფარგლებში, ასევე შესაძლებელი იქნება ფერმერებისთვის ტექნიკის შეძენა, რაც მათ მომავალში  საქმიანობას გაუადვილებს. ვფიქრობ, ეს არის  ქვეყნებს შორის საუკეთესო თანამშრომლობის მაგალითი“, - განაცხადა USAID მისიის დირექტორმა საქართველოში, პიტერ ვიბლერმა.
შეხვედრას სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში ქეთევან ციხელაშვილი ესწრებოდა, რომელმაც მადლობა გადაუხადა USAID მისიის ხელმძღვანელს საქართველოში კრიტიკულად მნიშვნელოვანი დახმარების გაწევისათვის და აღნიშნა, რომ საგანგებო მდგომარეობაში მხარდაჭერა, ნათლად წარმოაჩენს ქვეყნებს შორის მეგობრულ ურთიერთობას.
პიტერ ვიბლერს მხარდაჭერისა და მყისიერი რეაგირებისთვის მადლობა შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა, გიორგი ხოჯევანიშვილმაც გადაუხადა.
აღსანიშნავია, რომ ამ ეტაპზე არსებული მონაცემებით, მიმდინარე წლის მაისის ბოლოს ძლიერი სეტყვის შედეგად, შიდა ქართლის სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის რაოდენობამ  7 ათასს გადააჭარბა. მრავალწლოვანი და ერთწლოვანი კულტურების დაზიანებული ფართობი 10 000 ჰექტრამდეა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთან (USAID) მრავალი წელია წარმატებით თანამშრომლობს.
USAID-ის მიერ დაფინანსებული პროექტი ზრდა, არის ხუთწლიანი პროგრამა, რომელიც მიზნად ისახავს მდგრადი ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობას საქართველოს ხუთი რეგიონის 81 თემში. ზემოაღნიშნულის მისაღწევად, პროექტი განახორციელებს შემდეგ ინიციატივებს: მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარება; სოფლის მეურნეობის შემოსავლების ზრდის ხელშეწყობა; მეწარმეებსა და მყიდველებს შორის საბაზრო ურთიერთობების ჩამოყალიბება და განვითარება; ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობა ბიზნესკავშირების დამყარებისა და გაძლიერების მეშვეობით. პროექტი მოიცავს ადმინისტრაციული საზღვრისპირა და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული თემებს. პროექტის განხორციელების შედეგად სამიზნე თემებში შეიქმნება სამუშაო ადგილები, ოჯახებს გაეზრდებათ შემოსავლები და მნიშვნელოვნად გაძლიერდება ადგილობრივი მოსახლეობის ეკონომიკური მდგომარეობა.

USAID will allocate 1 million dollars to farmers affected by natural disaster
The Memorandum of Understanding has been signed between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, USAID project "Zrda Activity in Georgia" and Shida Kartli Regional Governor's Administration. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, Chief of the Party in USAID project "Zrda activity in Georgia" Bryan King and Shida Kartli State Representative Giorgi Khojevanishvili signed the Memorandum, according to which, the residents affected by natural disaster living in the villages near the occupation dividing line will receive a financial support.
"I would like to express my gratitude to the American government for their instant support. We have a long-standing successful cooperation. Emergency situation in Shida Kartli was caused by the strong hailstorm, due to which the harvest of the great number of residents was completely ruined. The support of residents living in the villages near the dividing line is one of the top priorities for us.
The US government provided a support to us; Within the frame of the USAID project "Zrda activity in Georgia", the residents of Gori and Kareli will receive a financial assistance and get an access to basic water supplies. They will be able to carry out agricultural activities. This is a quick response project created by the Georgian and American sides, under which the targeted assistance will be provided to our people " said Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
"I am glad to have an opportunity to help Georgian farmers get compensation for crop damage. Our support budget amounts to 1 million dollars. Within the assistance, farmers will be able to purchase the equipment and carry out their agricultural activities. This is an example of best cooperation between our countries "said Peter Wiebler, USAID Mission Director in Georgia
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Ketevan Tsikhelashvil thanked the USAID Mission Leader for providing critical assistance to Georgia and noted, that support in the emergency situations clearly demonstrates friendly relations between our countries.
Shida Kartli State Representative Giorgi Khojevanishvili thanked Peter Wibler for support and immediate response.
Furthermore, according to the latest data, in the end of May of the current year, the number of farmers affected by hailstorm in Shida Kartli villages exceeded 7 thousand. The damaged area of perennial and annual crops comprises 10 000 hectares.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has a long lasting and successful cooperation with the United States Agency for International Development (USAID).
The USAID-funded project’’ ‘’Zrda activity in Georgia’’ is a five year program aiming to promote the sustainable economic development in 81 communities of five regions of Georgia. To achieve the abovementioned, the project will implement the following initiatives: development of micro, small and medium enterprises; Promotion of agricultural revenue increase; Establishment of market relations between entrepreneurs and buyers;
Promoting local economic development through establishment of business relations. The project includes ethnic minorities, as well as communities living nearby administrative border areas. The implementation of the project will lead to increase jobs in target communities and raise revenues, as a result of which economic condition of local population will be further strengthened.