სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებების განხილვა
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა საბჭოს თავმჯდომარემ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი ხანიშვილმა გახსნა.
მისასალმებელ სიტყვაში მინისტრის პირველმა მოადგილემ ევროკავშირს მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის და ყურადღება სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების სტრატეგიის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ხატია წილოსანმა საბჭოს წევრებთან შეხვედრაზე სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის - ENPARD IV  შესახებ ისაუბრა.
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის ფარგლებში, სამინისტროს პოლიტიკისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა, საბჭოს მდივანმა ეკატერინე ზვიადაძემ საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის ძირითადი პრიორიტეტები და ამოცანები წარმოადგინა.
როგორც აღინიშნა, სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის პრიორიტეტულ მიმართულებას - კონკურენტიანი სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო სექტორების განვითარება, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება, ეკოსისტემების შენარჩუნება, კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტაცია და სურსათის/ცხოველთა საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეფექტიანი სისტემების განვითარება წარმოადგენს.
საქართველოს სოფლის განვითარების უწყებათაშორის საკოორდინაციო საბჭოს საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროგრამის მენეჯერი ქეთევან ხუციშვილი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შესაბამისი უწყების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Priority areas of Agricultural and Rural Development Strategy 2021-2027 under review
The Chairman of the Council, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili made a welcome speech at the working meeting of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development. Giorgi Khanishvili underlined the importance of Agricultural and Rural Development Strategy and expressed gratitude to the European Union for the support provided in the agricultural sector of Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani highlighted issues related to the fourth phase of the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development ENPARD.
The Head of the Policy and Analytics Department of the Ministry, Secretary of the Council, Ekaterine Zviadadze presented main priorities and objectives of the Agricultural and Rural Development Strategy ( 2021-2027 ).
The strategy aims to increase competitiveness among agricultural and non-agricultural sectors, improve food, veterinary and plant protection systems, including rational use of natural resources, maintenance of ecosystems and adaptation to climate change.
The Programme Manager at the Delegation of the European Unioin to Georgia, Ketevan Khutsishvili, representatives of the UNDP and relevant agencies attended the meeting.