კახეთში ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელი ახალი საწარმო ამოქმედდა
კახეთში, ყვარლის მუნიციპალიტეტში თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელი საწარმო „ჯორჯიაზ ნეიჩრლი“ სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა.
წარმოების პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულთან, ირაკლი ქადაგიშვილთან და სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორთან, პაატა შეყელაძესთან ერთად გაეცნო.
„მთავრობის მიერ განხორციელებული აგრარული დარგის განვითარების მხარდამჭერი პროგრამები, რომლის ფარგლებშიც უკანასკნელი 5 წლის მანძილზე 190-ზე მეტი საწარმო შეიქმნა, არის წარმატებული და შედეგზე ორიენტირებული. ის სტანდარტი, რომელიც საწარმოში „ჯორჯიაზ ნეიჩრლი“ არის დანერგილი, ადასტურებს ჩვენს მიერ გაცხადებულ პოლიტიკას, ვიყოთ მაღალ ხარისხზე ორიენტირებული და ადგილი დავიმკვიდროთ მსოფლიო ბაზრებზე“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
„ჯორჯიაზ ნეიჩრლის“ ხილის და ბოსტნეულის გადამმუშავებელ მეურნეობაში წლიურად 4,000 ტონა ხილის და ბოსტნეულის გადამუშავებაა შესაძლებელი, ამჟამად წარმოებული პროდუქცია საექსპორტო ბაზრებისთვის არის განკუთვნილი. საწარმოში დასაქმებულია 25 ადამიანი. კომპანია „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის“ ბენეფიციარია. საწარმოში ჯამურად 2,808,920 ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან, 630,200 ლარი გრანტია, ხოლო 1,252,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი. აღსანიშნავია, რომ 2019 წელს დაინერგა სტანდარტი ISO 22:000. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ორგანული წარმოების სტანდარტის დანერგვა და 2019 წლის აგვისტოში კომპანია დარეგისტრირდება როგორც „ორგანული პროდუქციის გადამამუშავებელი“ საწარმო.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოს დახმარებით 200 ახალი საწარმოს შექმნა დაფინანსდა. სახელმწიფოს ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს დამატებითი ბიძგი მისცა, წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის.
სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო ახორციელებს არაერთ პროექტსა და პროგრამას, რომლებიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მათი მიზანია სოფლად ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

New fruit and vegetable processing plant operates in Kakheti region
Modern fruit and vegetable processing plant "Georgia’s Naturally" created by financial support of Georgian Government is opened in Khvareli municipality.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili, together with State Attorney in Kakheti region Irakli Kadagishvili, and Director of Rural and Agricultural Development Agency, Paata Shekheladze visited new enterprise and got acquainted with the production process.
" Agricultural development programs implemented by Georgian Government in recent years are successful and results-driven, furthermore, over the past five years, more than 190 enterprises have been established across the country under the state support programs. The standard introduced in the enterprise "Georgia’s Natural" confirms that, we have successfully implemented our policy, relating to produce high-quality products and establish a distinctive place in the global markets "said Giorgi Khanishvili.
The fruit and vegetable processing plant "Georgia’s Natural" has the capacity to process 4,000 tons of fruit and vegetable per year, current production are intended for export markets. The above mentioned company is a beneficiary of the project ‘’Co-financing of Agro Processing and Storage Enterprises’’ and employs 25 people. In total, 2,808,920 GEL was invested in the enterprise, out of which 630,200 GEL is grant and 1,252,000 GEL preferential agro credit. Moreover, ISO 22: 000 Standard is introduced in 2019. At this stage the introduction of standard for organic production is underway. In August 2019, the company will be registered as an enterprise " processing organic products " .
It is noteworthy, that from 2013 till today, 200 new enterprises were funded under the state support programs. The financial support of Georgian Government has given the entrepreneurs an additional incentive for the development and expansion of their enterprises.
The Rural and Agricultural Development Agency implements a number of projects and programs, aiming to promote the long-run growth in rural areas, enhance competitiveness in the agricultural food sector , ensure steady growth of high-quality agricultural production and introduce international food safety standards.