კახეთის რეგიონში ხორბლის მოსავლის აღების პროცესი აქტიურ ფაზაშია
ახეთის რეგიონში თავთავიანი კულტურის მოსავლის აღების პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. მოსავლის აღების სამუშაოები რეგიონში ივნისის თვის შუა რიცხვებიდან დაიწყო და შეუფერხებლად გრძელდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი  მიმდინარე სამუშაო პროცესს დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში გაეცნო და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფო პროგრამები, რომლებსაც ვახორციელებთ, წარმატებულია. სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესყიდვის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 50%-იანი თანადაფინანსებით, ფერმერებს საშუალება  მივეცით ტექნიკა შეეძინათ. გარდა ამისა, გასულ წელს შევიძინეთ 30 ერთეული კომბაინი; სამუშაო პროცესში ამ ტექნიკის ჩართულობის შედეგია სწორედ, რომ შეფერხებების გარეშე მიმდინარეობს ალოობა. წარმატებით დამთავრდა მოსავლის აღება ალაზანზე, მიმდინარეობს შირაქში და გაგრძელდება ქართლში. ფერმერები კმაყოფილი არიან; თითოეულმა მათგანმა იცის, რომ სახელმწიფო პროგრამები მათ წარმატებაზეა ორიენტირებული“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
ნათეს ფართობებზე მოსავლის აღების პროცესში აქტიურადაა ჩართული საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  შპს „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანია“.
„სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიამ“, 2018 წელს, გარემო პირობებზე ადაპტირებული 30 ერთეული მარცვლეულის ამღები ახალი კომბაინი შეიძინა, რითაც გასულ წლებში მოსავლის აღებასთან დაკავშირებული შეფერხებების პრობლემა გადაიჭრა.
კახეთში, დღეისათვის, 103 ერთეული კომბაინია მობილიზებული; აქედან დედოფლისწყაროს სერვისცენტრში 45, ხოლო გურჯაანის სერვისცენტრში 58 ერთეული, რომლებიც სრული დატვირთვით მუშაობს, რათა მოსავლის აღება აგროვადების დაცვით მოხდეს.
ამ ეტაპზე, კახეთის რეგიონში „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიას“ უკვე აღებული აქვს 6500 ჰექტარზე დათესილი თავთავიანი კულტურის მოსავალი; აქედან, 2300 ჰექტარზე  ქერი და 4200 ჰექტარზე  ხორბალი.
ხორბლის აღების პროცესს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორი პაატა შეყელაძე, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი ქადაგიშვილი, შპს „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიის“ გენერალური დირექტორი მურთაზ ყიფიანი და ადგილობრივი ფერმერები ესწრებოდნენ.

Wheat harvest is underway in Kakheti region
Cereal harvest is underway in East part of Georgia. Farmers started to harvest wheat since mid June. It should be mentioned, that cereal harvest runs smoothly, without any hindrance. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili visited Dedoplistskaro municipality, where he got acquainted with the harvesting process and met with local farmers.
" Successful results were achieved under the state programs which are increasingly important for us. 50% of co-financing will be provided for farmers to buy necessary equipment under the state program for purchasing agricultural equipment. Furthermore, in the previous year, we purchased 30 units of combine harvesters, which helped farmers to run harvest smoothly. Harvest was conducted successfully in Alazani, is underway in Shiraki and will be conducted in Kartli region as well. Farmers are satisfied, they are well aware, that state programs support their interests and are focused on their success" said Giorgi Khanishvili.
LTD "Agricultural Logistics and Services Company" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is engaged in the harvesting process.
In 2018, the "Agricultural Logistics and Services Company" purchased 30 unites of new combine harvesters, due to which the harvest process continued uninterrupted.
103 farming machinery are set in Kakheti region, out of which, 45 unit combine harvesters are arranged in Dedoplistskaro service center, 58 unit combine harvesters in Gurjaani service center.
At this stage, "Agricultural Logistics and Services Company" has already harvested cereal crops sown on 6500 hectares in Kakheti region ; out of which, barley sown area includes 2300 hectares whereby, sown area of wheat about 4200 hectares.
The Director of the Rural and Agricultural Development Agency, Paata Shekeladze, Kakheti State Representative Irakli Kadagishvili, Director General of Agriculture Logistics and Services Company Murtaz Khipiani and local farmers attended wheat harvesting process.